Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
مهارت icdl چند سطح دارد
فهرست مطالب

ICDL چند سطح دارد؟ تفاوت ICDL درجه 1 و 2

امروزه مهارت‌های هفتگانه ICDL به یکی از اصلی‌ترین مهارت‌ها برای ورود به بازار کار معرفی می‌شود و بیشتر افراد به آن نیاز پیدا می‌کنند. اما سوالی که برای بیشتر شرکت کنندگان در دوره‌های آموزش ICDL پیش می‌آید، این است که ICDL چند سطح دارد؟ در این مقاله از سایت جهاد دانشگاهی اصفهان می‌خواهیم به بررسی تفاوت ICDL درجه 1 و 2 بپردازیم و سطوح مختلف این مهارت را به شما معرفی کنیم.

ICDL درجه 1 و 2 چیست؟

اگر می‌خواهید بدانید که ICDL چند سطح دارد؟ باید بگوییم که در دسته بندی کشور ما، دو سطح برای این مهارت‌ها در نظر گرفته اند. ICDL درجه 2 در واقع برای دانشجویان سطح پایینتر است که تنها مهارت‌هایی مانند مبانی کامپیوتر را بلد هستند و با سخت افزار و نرم افزار‌های کامپیوتری آشنایی اولیه را دارند. همچنین کسانی که در سطح ICDL درجه 2 هستند، می‌دانند که چطور باید با ویندوز کار کنند. به عبارت بهتر می‌توان گفت که خیلی افراد حتی بدون نیاز به شرکت در دوره‌های مهارت‌های هفتگانه کامپیوتر، می‌توانند در درجه 2 قرار بگیرند.

اما اگر قصد دارید که مدرک معتبری از ICDL داشته باشید، نیاز است که به درجه 1 برسید. یعنی باید در دوره مهارت های هفتگانه ICDL شرکت کنید و بر روی سایر قسمت‌ها مانند کار با نرم افزار‌های ورد، پاورپوینت، اکسس و اکسل مسلط شوید. همچنین باید بدانید که چطور با اینترنت کار کنید و ایمیل‌های خود را مدیریت نمایید. در این صورت به سطح بالاتر ارتقا پیدا کرده و می‌توانید مدرک مهارت‌های هفتگانه را دریافت کنید.

icdl درجه یک و دو چیست

تفاوت ICDL درجه 1 و 2

همانطور که گفتیم، تفاوت ICDL درجه 1 و 2 در مهارت‌هایی است که در هریک از آن‌ها سنجیده می‌شود. به طور کلی تا سال 1398، آزمون مهارت‌های هفتگانه در دو بخش برگزار می‌شد که یکی از آن‌ها مربوط به سه مهارت ویندوز، اینترنت و مبانی کامپیوتر می‌شد؛ اما دیگری در حوزه توانایی کار با نرم افزار‌های اکسس، اکسل، ورد و پاورپوینت قرار داشت. اما از سال 1398 به بعد، کلیه این مهارت‌ها در قالب یک آزمون سنجیده می‌شود و می‌توان گفت که مدارک ICDL درجه 1 و 2 به طور کامل از بین رفته‌اند.

همچنین بخوانید: مهارت های هفتگانه ICDL چیست

ICDL چند سطح دارد؟

به جز درجه بندی مهارت‌های هفتگانه، برخی افراد سطوح پایه، متوسط و پیشرفته‌ای را هم برای ICDL تعریف کرده‌اند که با توجه به نوع مهارت‌های شما متفاوت هستند. در جدول زیر به معرفی سطوح مختلف ICDL پرداخته‌ایم.

سطح پایه سطح متوسط سطح پیشرفته
آشنایی با سخت افزار و نرم افزار کامپیوتر

آشنایی مقدماتی با ویندوز

تئوری مهارت‌های هفتگانه ICDL

آشنایی مقدماتی با نرم افزار مایکروسافت ورد

آشنایی مقداماتی با نرم افزار مایکروسافت اکسل

نحوه کار با اینترنت

آشنایی با نرم افزار مایکروسافت پاورپوینت

آشنایی با پایگاه داده اکسس

آشنایی با امنیت آنلاین و فضای IT

آشنایی با شیوه‌های ادیت تصاویر در نرم افزار‌های آفیس

امکان برنامه ریزی پروژه با اکسل و اکسس

آشنایی با سیستم‌های اطلاعاتی

آشنایی پیشرفته با نرم افزار مایکروسافت ورد

توانایی کار با اکسل در سطوح پیشرفته

آشنایی با مایکروسافت پاورپوینت در سطح پیشرفته

توانایی کار با اکسس در سطح پیشرفته

سخن پایانی

در این مقاله از جهاد دانشگاهی اصفهان به این سوال پاسخ دادیم که ICDL چند سطح دارد؟ همچنین تفاوت ICDL درجه 1 و 2 را بررسی کردیم. باید بدانید که امروزه دیگر مدارک ICDL درجه 1 و 2 وجود ندارند و شما یک مدرک جامع دریافت خواهید کرد. با این حال بسته به میزان تمرین و استفاده از این مهارت، می‌توانید در یکی از سطوح پایه، متوسط یا پیشرفته قرار بگیرید.

سوالات متداول

سرفصل های ICDL درجه 1 چیست؟

سرفصل های ICDL درجه 1 شامل نرم افزار‌های ورد، پاورپوینت، اکسل و اکسس می‌شوند.

سرفصل های ICDL درجه 2 چیست؟

سرفصل های ICDL درجه 2 شامل مبانی کامپیوتر، ویندوز و اینترنت هستند. به عبارت بهتر در سرفصل های ICDL درجه 2 می‌توانید با سخت افزار، نرم افزار، شبکه، فناوری اطلاعات و IT، امنیت آنلاین و قوانین مقدماتی کار با سیستم عامل آشنا شوید.

4.3/5 - (3 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × چهار =

نمونه گواهی پایان دوره های جهاد دانشگاهی