Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

دوره مدیریت مهد کودک و پیش دبستانی

دوره مدیریت مهد کودک و پیش دبستانی

مدت زمان (ساعت):

116

گواهینامه پایان دوره:

دارد

نوع دوره:

حضوری

شهریه (تومان):

116.000

مراکز برگزاری دوره:

5/5 - (1 امتیاز)

مهد کودک به مرکز یا موسسه فرهنگی تربیتی اطلاق می شود که مسئولیت نگهداری، مراقبت، پرورش و فراهم نمودن زمینه بروز رشد استعدادهای کودکان تا سن قبل از ورود به دبستان را بر عهده دارند.کودکان امروزی دنیای تازه­‌ای را دور از خانه و همراه با کودکان دیگر در محیط مهدکودک می‌گذرانند. در دنیای امروزی رفتن به مهدکودک برای کودکان یک اصل شده است چه مادر شاغل باشد چه نباشد. مهد کودک محلی است برای مراقبت ، شناخت استعدادها،‌ پرورش عاطفی، جسمی، هوشی، رفتاری (اجتماعی) گفتاری و رشد خلاقیت کودکان.
بخش عظیمی از آموزش و پرورش و دستور عمل هایی که در مهد کودک ها اعمال می شود برای پیشبرد همه جانبه ی رشد عاطفی، جسمانی، ذهنی، اخلاقی و ذهنی هنری و خلاقیت کودکان است و آنان را برای ورود به دبستان آماده می سازد. تحقیقات روان شناسی در سالهای اخیر بیشتر در زمینه این مرحله از زندگی کودک (مقطع پیش دبستان) انجام شده و ثابت کرده اند که منش و هوش، تا آن درجه که در قدیم فکر می کرده اند، ذاتی و ارثی نیست، بلکه متأثر از شرایط محیط است. هر قدر محیط رشد کودک آگاهانه تر، غنی و درجهت شکوفایی کامل او باشد، هوش کودک بیشتر و خلق و خوی او متعادل تر است. به همین دلیل تعلیم و تربیت دوره ی پیش دبستان در زمان ما اهمیتی دیگر یافته است.
مهد کودک با اهداف بهبود سلامت روانی و اجتماعی، آموزش و نهادینه سازی ارزشهای دینی و اخلاقی، پرورش استعدادها و خلاقیت، آموزش و بهبود مهارت های زندگی در بچه ها و همچنین کمک به والدین در مراقبت و پرورش آنها ایجاد شده است.
برای تاسیس یک مهد کودک نیاز به یک موسس و یک مدیر مهد است. در برخی موارد موسس و مدیر یک نفر هستند. این دو پست هر کدام شرایطی را دارند که برای گرفتن مجوز تاسیس مهد کودک باید لحاظ شوند.
مدیر مهد کودک و پیش دبستانی مسئول فعالیت های روزانه مربیان مهد کودک است. وظیفه برنامه ریزی فعالیت های آموزشی نیز بر عهده او می باشد. هدف مدیر مهد کودک، دادن آموزش های لازم و کمک به بچه ها برای شروع یک زندگی خوب می باشد.
مدیر مهد کودک و پیش دبستانی باید بتواند با بچه ها و خانواده آنها ارتباط خوبی برقرار کند تا محیطی سازنده و مثبت در مهد کودک ایجاد کند. داشتن روابط عمومی بسیار خوب و آگاهی از آخرین روش ها و تجهیزات آموزشی و مراقبتی از ملزومات اصلی این کار است. همچنین مدیر مهد کودک باید توان مدیریت و سازماندهی خوبی داشته باشد. قابل ذکر است که مدیر مهد کودک باید حتما خانم باشد.

وظایف مدیر مهد کودک

 • ایجاد یک محیط امن و مناسب برای آموزش بچه ها از طریق بازی و سایر ابزارهای آموزشی
 • اطمینان یافتن از رعایت شدن کلیه قوانین و استانداردهای بهداشتی، ایمنی و …
 • برنامه ریزی مناسب و نظارت بر اجرای درست آن
 • ایجاد ارتباط نزدیک با والدین و ارائه گزارش و توضیحات لازم از وضعیت و روند پیشرفت بچه ها به آنها
 • اطمینان یافتن از مناسب بودن و سالم بودن وسایل و اسباب بازی ها
 • استخدام مربیان و کارکنان آموزش دیده و توانمند همراه با آموزش، حمایت و رهبری آنها
 • کنترل مستمر برای آگاهی از وضعیت مهد کودک،نیازهای آموزشی و تجهیزاتی
 • مدیریت هزینه ها متناسب با بودجه مهدکودک
 • انجام بازاریابی موثر برای جذب والدین بچه ها به سمت استفاده از مهد کودک

شرایط یک مدیر مهد کودک

 • اعتقاد به دین مبین اسلام و یا یکی از ادیان رسمی تصریح شده در قانون اساسی
 • تابعیت جمهوری اسلامی ایران
 • دارا بودن حداقل ۲۵ سال سن و حداکثر ۶۰ سال
 • دارا بودن مدرک تحصیلی کارشناسی یا بالاتر در رشته های دبیری آموزش و پرورش، روانشناسی، علوم تربیتی، مدیریت آموزشی، آموزش یاری، مطالعات آموزش خانواده، علوم اجتماعی- مددکاری اجتماعی، علوم قرآن و معارف اسلامی در رشته قبل از دبستان
 • معلمین دبستان ها، مدارس راهنمایی و دبیرستان ها (به شرط عدم اشتغال در ساعات فعالیت مهد کودک) نیز می توانند به عنوان مدیر مهد کودک فعالیت نمایند.
 • مدیر مهدکودک در صورت داشتن شرایط اولیه فوق، باید دوره های آموزشی لازم را بگذراند. این دوره ها در مراکز آموزشی  بهزیستی استان های مختلف و مراکز جهاد دانشگاهی برگزار می شود.

دوره آموزشی مدیریت مراکز پیش از دبستان ویژه افرادی است که جهت کسب مجوز تاسیس و مدیریت مهد کودک اقدام می نمایند. این افراد باید دارای مدرک کارشناسی مرتبط (روان شناسی، علوم تربیتی، مشاوره، خدمات اجتماعی و مددکاری اجتماعی) باشند. طول دوره دو ماه بوده و به مدت 74 ساعت آموزش کلاسی و 30 ساعت کارورزی در مهدهای کودک می باشد. لازم به ذکر است مدیران شاغل در مهدهای کودک با ارائه معرفی نامه از مهدکودک نیازی به گذراندن دوره کارورزی ندارند.

هدف:

– ارتقاي دانش و مهارت مدیران مهدهاي کودك.

شرایط پذیرش:
برای گذراندن این دوره آموزشی افراد باید دارای مدرک کارشناسی مرتبط (روان شناسی، علوم تربیتی، مشاوره، خدمات اجتماعی و مددکاری اجتماعی) باشند.

سرفصل های دوره:
– روانشناسی رشد
– مدیریت و برنامه ریزي در مهدهاي کودك و مراکز پیش از دبستان
– مقررات اداري و ضوابط جاري در مهدهاي کودك
-روشهاي ارتباط و آموزش خانواده
-شناخت اختلالات شایع دوره کودکی و مدیریت رفتار
– آشنایی با کمکهاي اولیه
– کارورزي(ویژه مدیران غیرشاغل)

این دوره در مرکز هشت بهشت جهاد دانشگاهی هشت بهشت برگزار میگردد. جهت کسب اطلاعات بیشتر میتوانید با شماره زیر تماس حاصل فرمایید.
32648005

سایر دوره های آموزشی

نوع دوره:

حضوری, آنلاین

مراکز برگزاری دوره:

مرکز آموزش الکترونیک

شهریه (تومان):

10.000.000

نوع دوره:

حضوری, آنلاین

مراکز برگزاری دوره:

مرکز آموزش الکترونیک

شهریه (تومان):

8.000.000

قبلی
بعدی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

13 − 11 =

نمونه گواهی پایان دوره های جهاد دانشگاهی