دوره آموزش زبان ترکی استانبولی

دوره آموزش زبان ترکی استانبولی

دسترسی سریع

ارتباط با استاد

امکان بازگشت وجه

بررسی اجمالی

زبان ترکی استانبولی از خانواده زبان‌های آلتایی است و در زمان عثمانی، فارسی و عربی تاثیر بسیاری بر آن داشت. هرچند که در زمان آتاتورک الفبای فارسی این زبان به لاتین تغییر پیدا کرد و بسیاری از کلمات فارسی و عربی این زبان حذف شد. ساختار و قواعد این زبان منحصر به فرد است ولی با توجه به تاثیری که بر زبان‌های فرانسوی، ایتالیایی و آلمانی داشته است، مردم این کشورها می‌توانند این زبان را راحت‌تر بیاموزند. هرچند که این زبان با زبان مردم ترک‌زبان ایران متفاوت است ولی ترک‌زبان‌ها می‌توانند به‌سادگی این زبان را تا حد زیادی متوجه شوند و منظور خود را برسانند.
ترکی استانبولی تنها در کشور ترکیه به‌عنوان زبان رسمی شناخته می‌شود ولی از آن‌جایی که خود کشور ترکیه به‌تنهایی 84 میلیون نفر جمعیت دارد، تعداد گویندگان این زبان رقم قابل‌توجهی است.
ترکی استاندارد همانی است که در استانبول تکلم می‌شود. این ترکی به شیوایی و وضوح بالا صحبت می‌شود. همچون دیگر زبانهای زنده‌ی دنیا، ترکی استانبولی نیز پر از کلمات محلی است.

با اینحال گویش‌های متفاوتی از زبان ترکی وجود دارد که در زیر به مهم‌ترین آنها اشاره میکنیم:

 • Rumelice که توسط مهاجران منطقه‌ای Rumelian صحبت می‌شود.
 • Edrine که ساکنان ادرین به این گویش صحبت می‌کنند.
 • Doğu که در شرق ترکیه تکلم می‌شود و تحت تاثیر زبان آذری است.
 • Güneydoğu که در جنوب شرقی ترکیه تکلم می‌شود و به شدت متاثر از زبان کردی است.
 • Karadeniz گویشی است که در شمال ترکیه تکلم و بیشتر در نواحی نزدیک به دریای سیاه شنیده می‌شود

زبان ترکی استانبولی از ۲۹ حرف تشکیل شده که 21 حرف صامت و 8 مصوت دارد. ضمایر دستوری آن برای مونث و مذکر مانند فارسی یکسان است. افعال این زبان نیز مانند زبان فارسی با خود شناسه‌ای دارد که شخص فاعل را معرفی می‌کنند. به طور کلی تشابهات دستوری و واژگانی این زبان با فارسی زیاد است و یادگرفتن این زبان برای فارسی زبانان چندان دشوار نیست .

متد تدریس

در این بخش، آموزش زبان ترکی استانبولی با استفاده کتاب HİTİT معتبر ترین کتاب آموزش زبان ترکی استانبولی است. این کتاب در 3 جلد طراحی و تنظیم شده است.
این کتاب همراه با سی دی صوتی است که ویژه آزمون TYS و TOMER و عزیزانی است که قصد ادامه تحصیل در دانشگاه های ترکیه را دارند.
این منبع معتبر مورد تایید بخش فرهنگی سفارت ترکیه میباشد و بر اساس هر چهار مهارت اصلی زبان برنامه ریزی گردیده است و   بر مهارت مکالمه تاکید ویژه دارد.
این کتاب همچنین شامل فایل های صوتی نیز می باشد که میتوانید تلفظ صحیح را نیز بیاموزید.
علاقه مندان با فراگیری و تسلط به کتاب اول HİTİT قادر خواهند بود به راحتی مکالمه روان، حتی با افراد ترک زبان داشته باشند. لازم به ذکر است که کتاب HİTİT برای آموزش به افراد خارجی که در ترکیه زندگی می کنند و در آن محیط حضور دارند طراحی و تنظیم گردیده است. در این کتاب ها سعی شده زبان آموزان را برای آزمون Tomer  نیز آماده شوند. آزمون ترکی استانبولی Tomer  آزمونی است که همانند آزمون های بین المللی زبان های دیگر همچون IELTS, TOEFL, DALF, DELF,… سعی کرده معیاری برای سنجش زبان آموزان فراهم نماید.
واژه ی TOMER مخفف Türkçe Öğretim Merkezi، به معنی مرکز آموزش ترکی هستش . لازم به ذکر است که این آزمون یکی از معروف‌ترین و مهم‌ترین آزمون‌های ورودی دانشگاه‌های کشور ترکیه برای زبان ترکی است.
این آزمون برای مراکز مختلف آموزشی، دانشگاه‌ها و… اهمیت زیادی دارد و می شود از آن به عنوان یکی از پیش شرط های ورود به دانشگاه‌های کشور ترکیه نام برد ، آن هم دانشگاه‌هایی که زبان تدریس آن‌ها ترکی استانبولی است.
هدف از برگزاری آزمون تومرسنجش سطح زبان ترکی متقاضیان است. به زبان ساده تر، این مدرک شبیه به مدارک آیلتس و تافل در زبان انگلیسی ست. همه ی افرادی که قصد کار، تحصیل یا تابعیت کشور ترکیه را دارند. باید این مدرک را داشته باشند. باید بدانید که مرجع آزمون تومر کتابهای  Hitit است.
گروه زبان ترکی استانبولی جهاد دانشگاهی اصفهان به گونه این دوره را طراحی نموده است که خلا حضور دانشجو در محیط ترکی پوشانیده شود.

سطوح آموزش

 • Hitit1: سطح A1,A2
 • Hitit2: سطح B1
 • Hitit3: سطح B2,C1

نحوه برگزاری

این دوره ها که به صورت ترمیک برگزار می گردد و سیلابس آن منطبق بر استاندارد های کتاب HİTİT تنظیم گردیده است. کتاب Hitit یک کتاب 4 مهارتی محسوب می شود و شامل مهارت های خواندن ، نوشتن ، گفتن و گوش دادن می شود.
هر کتاب Hitit در طی 3 ترم تدریس می شود.  هر جلد از این کتاب شامل 12 درس است که سطح مبتدی ، متوسط و پیشرفته را تحت پوشش قرار می دهد.
هر ترم شامل 20 جلسه دو ساعته است .

دوره های ترمیک زبان ترکی استانبولی
ترم عنوان سطح سطح کتاب تعداد جلسات ساعت آموزشی
1 مقدماتی A1,A2 Hitit1 (4 درس اول) 20 40
2 مقدماتی A1,A2 Hitit1 (4 درس دوم) 20 40
3 مقدماتی A1,A2 Hitit1 (4 درس سوم) 20 40
4 متوسط B1 Hitit2 (4 درس اول) 20 40
5 متوسط B1 Hitit2 (4 درس دوم) 20 40
6 متوسط B1 Hitit2 (4 درس سوم) 20 40
7 پیشرفته B2,C1  Hitit3(4 درس اول) 20 40
8 پیشرفته B2,C1 Hitit3 (4 درس دوم) 20 40
9 پیشرفته B2,C1  Hitit3(4 درس سوم) 20 40

آموزش زبان ترکی استانبولی هم به صورت حضوری و هم به صورت آنلاین برگزار میگردد. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد دوره های آنلاین میتوانید با شماره زیر تماس حاصل فرمایید.
مرکز آموزشهای الکترونیکی : 37932073 (داخلی 15)

برنامه آموزشی

 • روزهای برگزاری:

  شروع دوره از 13 مرداد روزهای شنبه و دوشنبه از ساعت 19:15 تا 21:15

  هیچ موردی در این بخش وجود ندارد

نقد و بررسی

‫5 ستاره
0
‫4 ستاره
0
‫3 ستاره
0
‫2 ستاره
0
‫1 ستاره
0
0.0
0 امتیاز

اولین نفری باشید که درباره “دوره آموزش زبان ترکی استانبولی” دیدگاه خود را می نویسید!