گروه زبان غیر انگلیسی

توضیحات دوره زبان آلمانی

آموزش زبان آلمانی

زبان آلمانی (Deutsch) یک زبان اروپاییست که بیشتر در مناطق مرکزی اروپا مورد استفاده قرار می گیرد. این زبان به طور گسترده و به صورت رسمی در کشورهای آلمان، اتریش، سوئیس، بخش های شمالی ایتالیا و لیختن اشتاین صحبت می شود. این زبان همچنین یکی از زبان های رسمی (اما نه زبان اکثریت) در کشورهای لوکزامبورگ و بلژیک است. آلمانی از نظر ریشه شباهت و نزدیکی زیادی با زبان های هلندی و انگلیسی دارد.
زبان آلمانی یکی از زبان های اصلی جهان و زبان مادری بیش از 95 میلیون نفر در سراسر جهان است. زبان آلمانی گسترده ترین زبان مادری در اتحادیه اروپا و همچنین سومین زبان آموزش داده شده در ایالات متحده (بعد از اسپانیایی و فرانسه) و اتحادیه اروپا (بعد از انگلیسی و فرانسه) است. زبان آلمانی دومین زبان علمی جهان نیز به سبب تعداد مقالات نوشته شده و سومین زبان رایج در محیط اینترنت (بعد از انگلیسی و روسی) به شمار می رود. زبان آلمانی از نظر تعداد کتابهای منتشر شده در سال به این زبان نیز مقام 5ام را در جهان داراست.این زبان در سراسر دنیا، حتی مکان‌هایی که تصورش را هم نمی‌توانید بکنید صحبت می‌شود. با احتساب افرادی که زبان مادری‌شان آلمانی نیست، ۲۲۰ میلیون نفر در سرتاسر جهان آلمانی صحبت می‌کنند. توانایی برقراری ارتباط با این جمعیت عظیم به معنای فرصت‌هایی جدید در شغل، سفر، دوستیابی، رشد شخصیتی، و چندین زمینه دیگر است. آلمانی زبان محبوب برای یادگیری توسط نوجوانان و کودکان است و دانشجویان دانشگاه‌های آلمان هم به آن نیاز پیدا می‌کنند.علاوه بر آلمان، زبان آلمانی در این کشورها زبان اصلی محسوب می‌شود: اتریش – سوئیس- تیرول جنوبی-بخش‌هایی از بلژیک
ریشه بیشتر واژه های زبان آلمانی به خانواده زبان های هندی-اروپایی برمیگردد. دسته ای از واژه های این زبان ریشه های لاتین یا یونانی دارند و تعداد کمتری از آنها از زبان های فرانسه یا انگلیسی مشتق می شوند. زبان آلمانی همچنین به واسطه لهجه ها و گویش های متفاوتش مشهور است.

آیا آلمانی زبان سختی است؟
این موضوع تا حد زیادی به وضعیت فعلی دانش شما وابسته است. در صورتی که آشنایی خوبی با زبان انگلیسی داشته باشید (و در مقایسه با دیگر زبان های دنیا) می توان گفت آلمانی زبان سختی نیست. البته ساختار گرامری زبان آلمانی از انگلیسی تا حدی پیچیده تر است اما زمانی که با این ساختار آشنا شوید راحت تر با این زبان کنار می آیید.اگر میخواهید آلمانی یاد بگیرید بهتر است سخت بودن آن را فراموش کنید و به جای آن بیشتر به فکر تمرین کردن باشید. مغز شما بقیه کار را انجام خواهد داد.

تفاوت های آلمانی و فارسی در کدام بخش هاست؟
بررسی تفاوت های دو زبان کار تخصصی و پیچیده ایست که باید در مورد آن از زبان شناسان سوال کرد ولی در سطح اولیه تا متوسط احتمالا این تفاوت ها به چشم شما خواهد آمد.

جنسیت اسامی در آلمانی: آلمانی بر خلاف فارسی و انگلیسی یک زبان جنسیت محور است. یعنی هر اسم حتما یک جنسیت دارد. اسامی در زبان آلمانی می توانند یکی از جنسیت های مذکر، مونث یا خنثی را داشته باشند. در زبان آلمانی جنسیت اسامی ساختار کاملی ندارد پس باید در هنگام یادگیری اسامی جنسیت آنها را هم یاد بگیرید.
حروف تعریف معرفه: در زبان آلمانی مشابه انگلیسی (حرف تعریف the)، برای حالت معرفه از اسامی از حروف تعریف استفاده می شود. حروف تعریف در کنار نشان دادن معرفه یا نکره بودن اسم می توانند حالت و جنسیت آن را نیز نشان دهند (چیزی که در انگلیسی وجود ندارد.)
نحوه جمع بستن اسامی: در زبان آلمانی بر خلاف فارسی و انگلیسی جمع بستن اسامی قاعده ای کلی ندارد. در واقع شما باید در زمان یادگیری اسامی حالت جمع آنها را هم یاد بگیرید.
ساختار های مفعولی در زبان آلمانی: در زبان آلمانی برخلاف فارسی و انگلیسی مفعول جمله از جایگاهش در جمله مشخص نمی شود بلکه از حالت آن مشخص می شود. به علاوه درگیری به مراتب بیشتری با انواع مفعول (مستقیم و غیر مستقیم) خواهید داشت.
ساختار های ملکی در زبان آلمانی: در زبان آلمانی ساختار ملکی اسامی نیز با یک حالت مشخص می شود. این حالت می تواند تاثیراتی را بر روی اسم و کلمات وابسته به آن بگذارد.
ضمایر شخصی در زبان آلمانی: در زبان آلمانی ما سه نوع ضمیر شخصی داریم. ضمایر شخصی فاعلی (که در فارسی با آنها آشنا هستید) ضمایر شخصی مفعولی مستقیم و ضمایر شخصی مفعولی غیر مستقیم. در زبان آلمانی بر خلاف فارسی و انگلیسی دو نوع ضمیر مفعولی داریم (فاعلی و مفعولی)
جمله بندی در زبان آلمانی: از آنجا که تشخیص فاعل و مفعول جمله در آلمانی از طریق حالت آن صورت می گیرد این بخش ها می توانند در جمله جایگاه های متفاوتی داشته باشند. این موضوع بر خلاف ساختار معمول جملات در فارسی و انگلیسی است.
نحوه نسبت دادن صفات در آلمانی: در زبان آلمانی صفتها پس از نسبت داده شدن به یک اسم خصوصیات حالت آن اسم را دریافت می کنند. این برخلاف ساختار فارسی و انگلیسی است.
زمان ها در زبان آلمانی: ساختار زمان ها در زبان آلمانی تا حد زیادی مشابه انگلیسی است، زمان های کامل (حال کامل، گذشته کامل و آینده کامل) معادلی در زبان فارسی ندارند.
افعال عبارتی: در زبان آلمانی مشابه انگلیسی، می توان از طریق اضافه کردن حروف اضافه به فعل، افعال جدیدی ساخت. در زبان انگلیسی به این افعال، افعال Phrasal می گویند. این افعال در زبان فارسی معادلی ندارند.
افعال انعکاسی: در زبان آلمانی از طریق اضافه کردن یک ضمیر انعکاسی به فعل می توان فعلی با معنای جدید ساخت. این افعال در زبان فارسی و انگلیسی فاقد معادل هستند.
افعال کمکی: افعال کمکی افعالی هستند که در جمله فاقد معنا هستند و از آنها برای نشان دادن ساختار گرامری جمله استفاده می شود. زبان آلمانی از نظر استفاده از افعال کمکی تا حد زیادی مشابه انگلیسی است. این افعال در زبان فارسی معادل دقیقی ندارند.

متد تدریس

دوره های آموزش زبان آلمانی با استفاده از کتاب های MENSCHEN و زیشا SICHER و در نظر گرفتن استاندارد آموزشی اروپا دنبال می شود. مجموعه کتاب های MENSCHEN براساس سطوح زبان آلمانی A2 ، A1 و B1 برنامه ریزی شده است که با سطوح مرجع مشترک اروپایی (GER) مطابقت دارند؛ که پس از گذراندن این دوره ها فرد میتواند مدرک Zertifikat Duetsch ZD B1 دریافت نماید. لازم به ذکر است که تمامی کتب تا انتهای سطح B1 منشن MENSCHEN و از سری تکمیلی B2 به بعد، از کتاب های زیشا SICHER استفاده خواهد شد.

روش تدریس براساس بکارگیری سه مهارت یادگیری، آموزش و تجربه است. در این روش جهت یادگیری، با استفاده از تمرینات بکار گرفته شده و همچنین موضوعات جالب، فراگیر با واقعیت ها آشنا می شود. در آموزش زبان آلمانی، نکات بکار گرفته شده واضح و روشن است و مسیر هر درس همان مسیر درک، تمرین و بیان می باشد.

سطح  A1: با اتمام این دوره (A1.1 و A1.2) شما قادر به استفاده و درک واژه های روزمره و جملات ساده در ارتباط با نیازهای مشخصی می باشید و توانایی معرفی خود و پرسش از دیگران را خواهید داشت.

سطح A2: با اتمام این دوره (A2.1 و A2.2) شما قادر به استفاده و درک واژه های پرکاربرد در ارتباط با موارد مشخص، همانند اطلاعات درباره خود و خانواده، خرید، کار و محیط اطراف خواهید بود و توانایی بیان منظور خود را در شرایط ساده و معمولی خواهید داشت.

سطح B1: زبان آموز قادر خواهد بود پس از این دوره (B1.1 و B1.2) در صورت استفاده از زبان استاندارد و صحبت در مورد مسایل آشنا، نکات اصلی را درک نماید و در بیشتر مواردی که در سفر به کشور مربوطه با آن رو به رو می شوند، مشکلات خود را حل کند و در عین حال قادر خواهد بود با جملات ساده و پیوسته در ارتباط با مطالب آشنا و مورد علاقه، گفت و گو نمایند.

به جهت آشنایی بیشتر جدول زیر کمک شایانی به شما زبان آموزان گرامی می کند.

سطوح آموزش

بر اساس استانداردهای اروپا سطح زبانی هر جلد به ترتیب زیر است:

  • A1.2 MENSCHEN   , A1.1  MENSCHEN     : سطح A1
  •  A2.2 MENSCHEN  ,  A2.1 MENSCHEN    : سطح A2
  •  B1.2 MENSCHEN ,  B1.1  MENSCHEN     : سطح B1
  •                 SICHER B2     : سطح B2
  •                SICHER C1      : سطح C1

نحوه برگزاری

آموزش هر کتاب در مدت زمانی 60 ساعت برنامه ریزی شده و هر کتاب MENSCHEN در قالب 2 ترم تدریس می گردد.از سطح B2، هر کتاب SICHER در قالب 3 ترم تدریس می گردد.
به منظور یادگیری تقویت فراگیران در بین سطوح کارگاه های 32 ساعته و.. برگزار می گردد.

از سطح A2، سری ترم های تکمیلی B2 ,B1 و  C1 برگزار خواهد شد. از سطح  A2 به بعد بخش جدیدی در دستور کار قرار می گیرد. Free discussion بحث آزاد که به ارائه مطالب ونظرات بین زبان آموزان و مدرس پیرامون موضوعی مشخص پرداخته شده و بعد از خواندن متن فراگیر می بایست هر آنچه را که متوجه شده و نظرش را در مورد آن موضوع به طور خلاصه ارائه دهد و در پایان هر سطح به فراگیران گواهی قابل ترجمه اعطا می گردد.

آموزش زبان آلمانی
آموزش زبان آلمانی – جهاد دانشگاهی واحد اصفهان
دوره های ترمیک زبان آلمانی
ترم عنوان سطح سطح کتاب تعداد جلسات ساعت آموزشی
1 مقدماتی A1.1 MENSCHEN A1.1 30 60
2 مقدماتی A1.2 MENSCHEN A1.2 30 60
3 مقدماتی A1+ Einfach Grammatik 16 32
4 مقدماتی A2.1 MENSCHEN A2.1 30 60
5 متوسطه A2.2 MENSCHEN A2.2 30 60
6 متوسطه A2+ Einfach Grammatik 16 32
7 متوسطه B1.1 MENSCHEN B1.1 30 60
8 متوسطه B1.2 MENSCHEN B1.2 30 60
9 متوسطه B1+ Einfach Grammatik 16 32
10 متوسطه B2.1 SICHER B2 30 60
11 پیشرفته B2.2 SICHER B2 30 60
12 پیشرفته B2.3 SICHER B2 30 60
13 پیشرفته C1.1 SICHER C1 30 60
14 پیشرفته C1.2 SICHER C1 30 60
15 پیشرفته C1.3 SICHER C1 30 60

آموزش زبان آلمانی در سه مرکز دانشگاه  و جابر و شاهین شهر برگزار میگردد. برای کسب اطلاعات میتوانید با شماره های مراکز تماس بگیرید.
مرکز دانشگاه :36289416
مرکز جابر انصاری: 34439090
مرکز شاهین شهر: 45228700