گروه زبان غیر انگلیسی

معرفی دوره زبان چینی

زبان چینی (汉语) یا زبان های چینی مجموعه ای از زبان ها هستند که در کشور چین (و بخش های دیگری از شرق آسیا) مورد استفاده قرار می گیرند. زبان چینی زبان رسمی بیش از 1.3 میلیارد نفر است و نسبت به بقیه زبان ها، چینی بیشتر از هر زبان دیگری در دنیا صحبت می شود. تفاوت مجموعه زبان های چینی در حدی است که بتوان هر یک از آنها را زبانی جداگانه دانست، با این حال معمولا به آنها به عنوان شکل های متفاوتی از یک زبان مشترک اشاره می شود. برای ساده سازی ارتبط در کل چین مدتهاست که زبان چینی ماندارین (官話) با لهجه شهر پکن به عنوان زبان استاندارد شناخته شده است. چینی ماندارین زبان مادری بیش از 70% از جمعیت چین است و تقریبا تمام مردم چین می توانند به این زبان صحبت کنند.
پس زمانی که در مورد یادگیری زبان چینی صحبت می کنیم معمولا منظور ما یادگیری زبان چینی ماندارین یا چینی استاندارد است. در طول دهه 1950 تا 1960 دولت کمونیستی چین دست به اقداماتی در جهت ساده سازی زبان چینی به ویژه خط چینی زد. از طریق ساده کردن شکل نوشتاری بسیاری از حروف توانست یادگیری سواد در چین را سرعت ببخشد و البته سرعت خواندن و نوشتن به زبان چینی را افزایش دهد. به زبان چینی ساده شده، چینی ساده (简化字) می گویند. توجه داشته باشید که در بخش هایی از شرق آسیا مانند کشور تایوان، همچنان از چینی سنتی استفاده می شود. یعنی این کشورها ساختار حروف سنتی را تغییر نداده اند و از آنها به همان شکل قدیمی استفاده می کنند.
نکته جالب و البته گیج کننده برای بسیاری از زبان آموزانی که از فارسی یا یک زبان غربی اقدام به یادگیری زبان چینی می کنند خط چینی است. خط چینی بر خلاف تمام خط های رایج در اروپا و غرب و مرکز آسیا یک خط اندیشه نگار (Ideogram) است. این بدان معناست که کلمات در این خط هجی نمی شوند بلکه به صورت یک مفهوم با یک یا ترکیبی از علائم نشان داده می شوند. این موضوع یادگیری کلمات چینی را از روشی که ما معمولا برای یادگیری کلمات از آن استفاده می کنیم غیر ممکن می کند. برای یادگیری گرچه یادگیری خط چینی آنقدر که فکر می کنید هم سخت نیست اما برای یادگیری آن نمی توانید از روش های معمول یادگیری استفاده کنید.
گذشته از تفاوت در خط، زبان چینی یک زبان زبان نواخت‌بر (tonal) است. به این معنا که نحوه ادا یک واژه و نحوه تغییر تن صدا در طول گفتن واژه میتواند بر روی معنای آن تاثیر بگذارد. یادگیری دقیق تفاوت در زبان های نواخت بر برای تمام افرادی که از یک زبان هندی-اروپایی به عنوان زبان مادری استفاده می کنند مشکل است. این دو خصوصیت توانسته زبان چینی را به یکی از سخت ترین زبان ها برای فارسی زبانان تبدیل کند.

هدف و اهمیت یادگیری زبان چینی
با توجه به رشد و توسعه ی روز افزون اقتصادی، علمی و تکنولوژیکی کشور چین و ارتباط گسترده شرکت و موسسات اقتصادی، دورنمای شغلی بسیار مناسبی را برای افراد مسلط به این زبان نشان می دهد.
زبان چینی یکی از بزرگترین زبان های زنده جهان است که در پر جمعیت ترین کشور جهان یعنی کشور چین تکلم می شود. آموزش زبان چینی برای افرادی که تمایل دارند با این مردم دوست داشتنی که از تاریخ و فرهنگ و پیشینه تاریخی درخشانی برخوردار هستند در ابتدا ممکن است سوالات گوناگون و متعددی را برای زبان آموزان در پی داشته باشد.
این کشور یکی از کشورهای توریستی جهان است که به دلیل قرار گرفتن در ردیف کشورهای تجاری معتبر و نیز نقش استراتژیکی که در سطح بین المللی ایفا می کند مورد توجه بسیاری از علاقمندان قرار گرفته است.
اگر میخواهید با دانستن یک زبان زنده  شغلی داشته باشید یا در کشور چین تجارت کنید؛ یادگیری زبان چینی از اهمیت ویژه ای برخوردار است، که جهاد دانشگاهی واحد اصفهان با همکاری اساتید متخصص، آموزش های تخصصی زبان چینی به شما این امکان را خواهد داد.

بازار کار و آینده شغلی رشته زبان چینی چگونه است؟​
زبان چینی یکی از زبان های زیر گروه زبان های غیر انگلیسی  است که در سال های اخیر به علت داشتن افزایش مراودات با چین ، تجارت و داد و ستد و تحصیل در چین به یکی از زبان های آموزشی پر تقاضا تبدیل شده است.
در همه جای دنیا اقتصاد قدرتمند چین، اثرات خود را اعمال می کند. همه در مورد آینده اقتصادی و تسلط همه جانبه چین بر اقتصاد بین المللی صحبت می کنند. اما این مسئله در ایران نمود بیشتری دارد. نه تنها به علت روابط تجاری قدرتمند ما با کشورهای آسیای شرقی بلکه به خاطر اینکه میزان دلاری روابط تجاری ایران و چین چیزی حدود 11 میلیارد دلار در سال است و این در حالیست که هم اکنون ده ها پروژه مختلف در زمینه پتروشیمی، کارخانه آلومینیوم، راهسازی و غیره در حال انجام است.
در واقع ایران با هیچ کشوری روابط تجاری تا این سطح نداشته است. در کنار تمامی این موضوعات، روابط توسعه تکنولوژی ایران با چین است که مطمئنا در آینده نیز توسعه پیدا خواهد کرد، تمامی این مسائل نیازمند افرادی است که شناخت کاملی از کشور چین داشته و بتوانند به راحتی با آنها ارتباط برقرار کنند. بنابراین امروزه یادگیری زبان چینی برای ایرانیان و کسانی که علاقمند به برقراری روابط تجاری با چین هستند، به یک اولویت تبدیل شده است تا علاوه بر تسهیل کار، سود بیشتری در روابط تجاری با چین کسب کنند.
لازم به ذکر است که اخیرا دولت چین اقداماتی انجام داده است که بتواند زبان چینی را به زبان دوم بین المللی تبدیل کند. در سال 2015، مسئولان چینی با ارایه بورسیه تحصیلی به 40 هزار دانشجوی غیرمقیم و خارجی از 182 کشور جهان، که چیزی حدود 80 درصد آنها به زبان چینی درس می خوانند، گام بلندی را برای رساندن زبان چینی به دومین زبان مطرح دنیا برداشته است.
یکی دیگر از اقداماتی که این کشور انجام داده است، تاسیس موسسه ای به نام (Confucius) است که در خارج و داخل چین مشغول به فعالیت است و قصد گسترش و آموزش زبان چینی در جهان را دارد. چیزی قریب به 500 موسسه کنفسیوس در بیش از 130 کشور جهان وجود دارد که به آموزش زبان چینی مشغولند و حدود 4 میلیون نفر در سطح بین الملل مشغول یادگیری زبان چینی هستند.

آموزش زبان چینی در مرکز آموزش شماره 3( مرکز هشت بهشت) در دو سطح مقدماتی و متوسطه برگزار می شود.

متد تدریس

جهاددانشگاهی اصفهان با بهره گیری از جدیدترین روش های آموزش و با استفاده از کتابهای 汉语口语速成 و کتابهای مکمل دوره های زبان چینی خود را برگزار می نماید.

سطوح آموزش

  • 汉语口语速成(1) : چینی 1
  • 汉语口语速成(2) : چینی 2

900جمله

  • 汉语口语速成 : چینی 3

听力

讨论

نحوه برگزاری

آموزش  زبان چینی در جهاد دانشگاهی بصورت سه ترم برگزار می شود که هر ترم به مدت 50 ساعت است.
در این 3 ترم فراگیر، بطور کامل با گرامر زبان چینی آشنا شده و از فراگیر انتظار می رود پس از پایان دوره تسلط کامل بر گفتار و گرامر و قدرت شنیداری داشته باشد. شرط دادن مدرک در پایان دوره سوم است.

 

زبان چینی ترمیک
ترم سطح کتاب تعداد جلسات ساعت آموزشی
1 اول 汉语口语速成(1) 25 50
2 دوم 汉语口语速成(2)

900جمله

25 50
3 سوم 汉语口语速成

听力

讨论

25 50

 

آتلیه در حال برگزاری

هم چنین کارگاهی 12 ساعته به منظور آشنایی با ریشه های زبان چینی بمنظور یادگیری نوشتار و خط چینی برگزار میشود که کارگاه نوشتاری خط چینی تنها یک ترم برگزار می شود.