گروه علوم پزشکی

توضیح دوره کمک های اولیه و فوریت های پزشکی

اگر در حالی که از کوچه ای عبور می کنید، مصدومی بر زمین افتاده باشد شما چه خواهید کرد؟ مسلما اگر شما کسی باشید که با اصول کمک های اولیه آشنایی دارد میتوانید وضعیت اورا بررسی کنید و اورا از مرگ احتمالی نجات دهید ولی اگر ندانید برای مصدومی که بیهوش است یا دچار تشنج شده چه برخوردی لازم است باید مانند بقیه تماشاچی باشید. در حوادث و سوانح فرصت کم است و لحظه ها میتوانند تعیین کننده سرنوشت یک انسان باشند و در بعضی مواقع می توان با اقدامی ساده یک انسان را از مرگ نجات داد و اورا دوباره به اغوش خانواده اش برگرداند و یا از بروز عواقبی که ممکن است در اثر یک حادثه برایش ایجاد شود پیشگیری کرد.
بر اساس برخی آمار مخاطرات طبیعی و آسیب های ناگوار انسانی در سراسر جهان هرساله آسیب های روحی و روانی و جسمی بر جوامع وارد میکند. در این میان کشور ایران در بین 20 کشور  نخست بروز وقایع طبیعی به شمار می آید. در كشورهاي پيشرفته، آموزش مستمر كمك هاي اولیه به گروه های  مختلف جامعه، امری بدیهی و معمول است. در كشور ما با توجه به كثرت وقوع حوادثي نظير تصادف و حوادث شغلي، سوانح طبیعی نظير سيل و زلزله و نيز سكته هاي قلبي و مغزي از يك سو و احتمال تأخير نيروهاي خبره امدادی در محل حادثه برگزاري دوره اي در زمينه آموزش كمك هاي اولیه و فوريت هاي پزشكي را با هدف كاهش آسيب هاي ناشي از حادثه ضرورت مي بخشد.
این امر اهمیت آموزش و لزوم فراگیری کمک های اولیه را در هر یک از جوامع بیشتر آشکار می کند. اقدامات سریع پس از وقوع حادثه برای کمک به مصدومان تا زمان حضور امدادگران یکی از اساسی ترین نیازهای انسانی در این شرایط محسوب می شود؛ چراکه گاه اقدامات غیرکارشناسانه و غیراصولی در شرایط بحران با افزایش آسیب های روحی روانی؛ جسمانی و حتی مرگ مصدوم نیز همراه شده است.
اغلب آسیب ها و بیماری ها نیازی به احیا و مراقبت پزشکی ندارند؛ اما همان قدر که نجات جان انسان بسیار مهم است، دانستن مراقبت از جراحت های خفیف نیز به توجه و آموزش کمک های اولیه نیاز دارد. دانستن نحوه انجام کمک های اولیه و استفاده نکردن از آن بهتر از این است که در شرایطی هر چند نامحتمل، به دانش کمک های اولیه احتیاج پیدا کنید، ولی آن را ندانید.

کمک های اولیه چیست؟
کمکهای اولیه مجموعه اقدامات و مراقبت‌های فوری و آنی است که بلافاصله پس از وقوع حادثه بر روی شخص آسیب دیده تا رسیدن پزشک  و پیش از رسیدن اورژانس و نیروهای امدادی و رساندن به مراکز درمانی توسط یک شخص آموزش دیده صورت می‌گیرد.هدف از کمک های اولیه، جلوگیری از مرگ، پیشگیری و جلوگیری از پیشرفت ضایعات، صدمات و عوارض بعدی، کاهش رنج و درد مصدوم، جلوگیری از شدت یافتن عارضه یا دو برابر شدن مصدومیت است.

هدف از انجام کمک های اولیه عبارتند از:

– حفظ حيات و جان بيمار يا مصدوم قبل از رساندن وي به مراكز درماني
-جلوگيري از پيشرفت و گسترش ضايعات و  کاهش آسیب و صدمات بیمار
– افزایش احتمال بهبودی مصدوم
– حفظ ايمني و سلامتي فرد يا افراد دخيل در ارائه كمكهاي اوليه
– آسيب نرساندن بيشتر به مصدوم با اجتناب از اقدامات نادرست در زمان نامناسب
– کاهش درد و رنج و اضطراب مصدوم يا قرباني تا زمان رسيدن به امكانات درماني كامل

وظایف امدادگر:
اصول کلی کمک های اولیه در تمام سوانح، صرف نظر از وخامت آن یکسان می باشند.حادثه هرچه که  باشد وظیفه امدادگر آن است که به سرعت و با خونسردی به طور صحیح وارد عمل شود.

وظایف امدادگر را میتوان در پنج عنوان طبقه بندی نمود:

 • برخورد مناسب با حادثه و مصدوم
 • ارزیابی صحنه حادثه
 • معاینه و ارزیابی مصدوم
 • اقدامات درمانی
 • انتقال مصدوم

خصوصیات امدادگر:
یکی از خصوصیات امدادگر کسب مهارت در جهت کمک به همنوعان خویش است. او از انتقاد دلگیر نمیشود و تا زمانی که فرد ذیصلاح و یا پزشک در صحنه حضور یابد مسئولیت جان مصدوم را به عهده میگیرد و اگر صحنه حادثه از طرف مامورین انتظامی کنترل نشده باشد بایستی مسئولیت ایجاد نظم را نیز به عهده گیرد چرا که در یک محیط متشنج و پر از هرج و مرج نمیتوان اقدام موثری برای کمک به مصدومین انجام داد. امدادگر شخصیتی مصمم و با تدبیر دارد، افرادی که در محل سانحه تجمع یافته اند تحت مدیریت وی به کمک مجروحین میشتابند و با قاطعیت در جهت ایجاد نظم و اجرای اقدامات اولیه کمک رسانی به مجروحین و مصدومین انجام وظیفه می نمایند.البته این موارد تنها مربوط به حوادث و سوانح خیلی بزرگ و مهم نبوده و یک صحنه تصادف اتومبیل هم صادق است.
امدادگر بیش از آنکه حرف بزند عمل مینماید و در حوادث دلخراش روحیه مستحکم و قوی دارد و به بستگان مصدوم و دیگران آرامش میبخشد، امدادگر فرصت کافی جهت بررسی دقیق وضعیت اسیب دیدگان را ندارد و به همین دلیل کوچکترین علائمی که نشان قدرت و شروع ضایعه جبران ناپذیر باشد را مورد توجه قرار داده و با سهل انگاری و اغماض به مصدوم نگاه نمیکند و به گفته او اعتماد میکند.
در مجموع شخصیت امدادگر و یا خصوصیات وی فوق العاده واجد اهمیت بوده و میتوان مهمترین نکات شخصیتی وی را چنین بیان نمود: احساس مسئولیت، دانش و مهارت، سرعت و قاطعیت، نظم و خونسردی، مدیریت و دقت.

شرایطی که به کمک های اولیه نیاز دارد:
1.ارتفاع زدگی
2.حوادث جنگی(اصابت گلوله ، ترکش ، بمباران ، سوختگی ها ، گازهای شیمیایی و…)
3.شکستگی ها ، تغییر محل مفصل ،پیچ خوردگی ها
4.سوختگی ها
5.انواع شوک وشوک انسولین یا کاهش قند خون
6. زایمان های ناگهانی و اوژانسی
7.گرفتگی های عضلانی(کرامپ)، کشیدگی عضلانی
8.اختلالات شیرجه ناشی از فشار بیش از حد آب
9.خفگی و غرق شدگی
10.خونریزی دستگاه گوارش
11.حملات قلبی
12.گرمازدگی و سرما زدگی
13.غش ناشی از گرما(سنکوپ گرمایی)
14.کمای دیابتی یا ازدیاد قند خون
15. تروما
16.مسمومیت ها
17.صرع ها ، غش و سنکوپ
18.زخم های نافذ قفسه سینه
19.خونریزی ها و زخمها (بریدگی ، ساییدگی ، خراشیدگی ، دریدگی و له شدگی)

باید بدانید زمان طلایی برای کمک رسانی به مصدوم چهار تا شش دقیقه است. بدن چهار تا شش دقیقه بدون تنفس زنده می ماند. بعد از یک دقیقه بیهوش می شود. از شش دقیقه تا ده دقیقه بعد دیگر اکسیژن به مغز نمی رسد و دچار مرگ مغزی می شود.
دانستن کمک های اولیه برای همه لازم است؛ حتی اگر کسی مایل نباشد در موقعیتی پرتنش قرار بگیرد تا آن را به کار بندد. البته این مهارت به هیچ وجه جای مراقبت های پزشکی را نمی گیرد، ولی تا رساندن مصدوم به مرکز درمانی می تواند سودمند باشد و اگر به درستی انجام شود، به خوبی می تواند فاصله بین مرگ و زندگی، بهبود سریع و بستری درازمدت، یا معلولیت و آسیب گذرا را به ما نشان دهد.

هدف دوره:
 هدف از این دوره افزايش سطح دانش و توانايي هاي افراد جامعه درباره كمك هاي اولیه و فوريت هاي پزشكي و فراهم آوردن بستري مناسب براي افزايش سطح سلامت در جامعه است.
فراگیران با داشتن حداقل مدرک دیپلم میتوانند در این  دوره شرکت کنند.

توانایی فراگیر در پایان دوره:

فراگیر می تواند تا حضور کادر درمانی در صحنه حادثه، اقدامات اولیه را به منظور نجات جان مصدوم را به کار ببرد.

سر فصل های دوره کمک های اولیه و فوریت های پزشکی:

 • تعریف کمک های اولیه و  وظایف و خصوصیات امداد گر و ارزیابی از مصدوم
 • روش های اولیه نجات زندگی با احیای قلبی و ریوی یا – CPR
 • خفگي و اختلالات تنفسی
 • شوک و اختلالات قلبی
 • زخم و خونريزي و جراحت هاي خاص  و پانسمان )زخم بندي(
 • آسيب هاي اسكلتي
 • آتل بندی و بانداژ
 • سوختگی ها
 • مسموميت ها
 • انتقال  مصدوم
 • آسیب های ناشی از عوامل محیطی و سوانح بزرگ
 • تزريقات

این دوره آموزشی در مرکز مرداویج، مرکز شاهین شهر و مرکز زرین شهر برگزار می گردد.برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید با مراکز زیر تماس حاصل فرمایید:
مرکز مرداویج:36700200
مرکز شاهین شهر:45282700
مرکز زرین شهر:52212123

 

 

 

 

 

 

یک دیدگاه

 1. 2 مرداد 1399

  سلام
  هزینه این ثبت نام چقدر میشه؟
  وکجا باید برم براثبت نام؟بعد اتمام دوره مدرک هم میدید؟🙏🙏🙏🙏🙏🙏

ارسال یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.