گروه علوم پزشکی

توضیح دوره تفسیر کاربردی نوار قلب

بيماري قلبي شايعه ترين و رايج ترين علت مرگ و مير است و شيوع آن رو به افزايش است. روش های تشخیصی ساده مانند مهارت هاي بالینی  و تست هاي ارزان مانند  ECG بسیار در بیماری و کاهش هزينه ها و اثربخشي موثر بوده و با توجه به شيوع و بروز بيماري هاي قلبي و در دسترس بودن و ارزان بودن ECG ، تقويت مهارت هاي تفسير آن به گروه زيادي از بيماران كمك مي نمايد.
نوار قلب چیست؟ الکتروکاردیوگرام (Electrocardiogram) یا نوار قلب, به نمودار ثبت ‌شده ی تغییرات پتانسیل الکتریکی ناشی از تحریک عضله قلب گفته می‌شود. معمولاً با مخفف ECG یا EKG (مورد دوم مخفف کلمه ی آلمانی Elektrokardiogramm) مشخص می‌شود. دستگاه الکتروکاردیوگراف، این نمودار را بر روی نوار کاغذی خط کشی شده‌ای به طور پیوسته ضبط می‌کند. اطلاعاتی که روی الکتروکاردیوگرام ضبط می‌شود نشان دهنده امواج الکتریکی محرک قلب می‌باشد. این امواج نمایشگر مراحل مختلف تحریکات قلبی هستند. بدین صورت که الکترودهای فلزی کوچکی بر روی مچ دست ، قوزک پا و سینه افراد قرار داده می شود. سیگنالهای الکتریکی از الکترودها و از طریق سیم هایی به دستگاه نوار قلب منتقل می شوند و این دستگاه سیگنالها را بصورت امواج نمایش می دهد. امواج مختلف نمایانگر نواحی متفاوتی از قلب هستند که جریان الکتریکی از آنها عبور می کند. جریانهای الکتریکی ماهیچه قلب را منقبض و منبسط می کنند. امواج ECG بر روی کاغذی که در طول دستگاه نوار قلب حرکت می کند ضبط می شود و سرعت و ریتم قلب را نشان می دهد. الگوی امواج در مورد آسیب وارده به عضله قلب و یا التهاب غشاء دور قلب ( پریکاردیوم ) نشانه های مهمی ارائه می دهند. در بسیاری از موارد نوار قلب اصلی 10-5 دقیقه وقت می گیرد و در مطب پزشک، آزمایشگاه و بیمارستان قابل انجام شدن است.
تفسیر نوار قلب یا «الکتروکاردیوگرام» (Electrocardiogram) در پنج مرحله انجام می‌شود که در هر مرحله یک مولفه قلبی مورد بررسی قرار می‌گیرد. با توجه به موج‌های موجود در نوار قلب و تفسیر آن‌ها پزشک قادر به تشخیص نوع عارضه و مشکلات قلبی بیمار خواهد بود.
الکتروکاردیوگرام (ECG یا EKG) آزمایشی است که با اندازه‌گیری فعالیت الکتریکی قلب، عملکرد قلب بیمار را بررسی می‌کند. با هر ضربان قلب، یک پالس الکتریکی (یا موج الکتریکی) از طریق قلب عبور می‌کند. این موج باعث می‌شود ماهیچه‌های قلب فشرده شده و خون به سراسر بدن پمپاژ شود.
تست نوار قلب فعالیت الکتریکی که از قلب عبور می‌کند را اندازه‌گیری و ثبت می‌کند. پزشک می‌تواند تشخیص دهد که آیا این فعالیت الکتریکی طبیعی است یا مشکلاتی در عملکرد قلب وجود دارد. اگر در حال تجربه آریتمی یا ضربان نامنظم قلبی، درد قفسه سینه یا تپش قلب هستید، ممکن است پزشک انجام تست نوار قلب را برای شما توصیه کند. یک نوار قلب با نتایج غیرطبیعی می‌تواند نشان دهنده تعداد زیادی از مشکلاتی قلبی در فرد باشد.
هدف از این دوره توانمندي فراگيران در زمينه تفسير نوار قلبي و افزايش بازده تشخيص است.

مخاطبان دوره:

اين دوره آموزشي موردنظر براي پزشكان عمومي، كارشناسان ارشد پرستاری و مامایی برنامه ریزی شده است.
سر فصل های دوره به شرح زیر است :

  •  Basic
  • بلوك هاي قلبي
  • اختلالات حفره اي
  • آريتمي هاي پراونتريكور
  • آريتمي هاي بطنیاین دوره در مراکز آموزش شماره یک،مرکز مردوایج جهاددانشگاهی اصفهان برگزار می گردد. برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید با شماره زیر تماس حاصل فرمایید.
    36700200-5

ارسال یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.