گروه فرهنگ و هنر

توضیح دوره موبایل گرافی

امروزه با این واقعیت روبه رو هستیم که با پیشرفت دوربین ها و تنظیمات گوشی‌ها عکاسی موبایلی یا موبایل گرافی پیشرفت چشم‌گیری داشته و برای عکاسی ملزم به خرید یک دوربین عکاسی گران قیمت نیستید.حتی ممکن است شما هم مانند بسیاری از افراد یک دوربین عکاسى حرفه اى نداشته باشید اما به عکاسی علاقه‌مند باشید!
از طرفى امروزه همه ما به دنبال افزایش محبوبیت خود در شبکه هاى اجتماعى مانند اینستاگرام هستیم و به اشتراک گذاشتن تصاویر زیبا یکى از راه‌هاى رسیدن به این اهداف است.
شاید اگر سوال کنند مهم‌ترین سبک عکاسی این روزها چه نام دارد؟پاسخ ما عکاسی با موبایل یا موبایل گرافی است
علت این جواب را اینطور می‌توان شرح داد که در ۱۰ سال اخیر بیش‌ترین تصاویر ثبت شده با تلفن همراه بوده است. در هر رده سنی که باشید ممکن است تجربه کار با دوربین DSLR را نداشته باشید، اما حتما با دوربین تلفن همراهتان عکاسی کرده‌اید.
این روزها، حتی یک کودک هم به راحتی می تواند با موبایل از مناظر مختلف عکس بگیرد. همین اتفاق باعث شده که برخی از افراد تصور کنند که عکاسی با موبایل، به آموزش خاصی نیاز ندارد
اما تفاوت عکاس ها با دیگران نگاه متفاوت آن ها به دنیاست، و اکنون با وجود دوربین های متعدد پیشرفته در دنیا و گوشی های دوربین دار که تقریبا در دست همه هست شما برای یک ثبت خوب نیاز به یک دید خلاقانه دارید .

اجزای اصلی دوربین موبایل
برای اینکه بتوانید بهترین استفاده را از یک گوشی همراه کنید و به راحتی از همه امکانات عکاسی آن استفاده کنید، خوب است با اجزای مختلف آن آشنا شوید تا در هنگام عکاسی، درک درستی از نحوه کار دستگاه داشته باشید. این موضوع قطعاً به شما کمک خواهد کرد تا کیفیت عکس‌های خود را بالا ببرید.
بخش‌های اصلی دوربین موبایل عبارت است:
– سنسور
سنسور دوربین موبایل، اولین نقطه‌ای است که نور پس از عبور از لنز به آن برخورد میکند. هر چقدر سنسور بزرگتر باشد، عملکرد بهتری دارد. با بزرگتر بودن سنسور، پیکسل ‌های آن هم بزرگتر می شود، عکس ‌های ثبت شده، نویز کمتری خواهند داشت و عملکرد دوربین در محیط ‌های کم نور بهتر خواهد شد و شفافیت عکس هم افزایش می یابد.
مشکلی که در این میان هست این است که کوچک بودن گوشی، یک اصل است. بنابراین بزرگ شدن سنسور، چالشی در ساختن گوشی برای شرکت ‌های سازنده است. ترجیح بیشتر شرکت ‌های سازنده گوشی هوشمند استفاده از سنسورهایی به اندازه ۱/۲.۳ تا ۱/۱.۷ اینچ است.
– لنز
لنز، قطعه‌ای است که از ترکیب چندین عدسی شیشه‌ای تشکیل می شود و در جلوی دوربین موبایل نصب می شود. کیفیت لنز تأثیر چشمگیری روی کیفیت عکس موبایل شما خواهد داشت. کار لنز، انعکاس تصویر است و دوربین ‌های حرفه‌ای یا موبایل ها، کار ذخیره این تصویر را به عهده دارند.
بسیاری از موبایل ها از لنز معمولی یا دیجیتال استفاده می کنند ولی خیلی از شرکت ‌های لوازم جانبی موبایل، به این فکر افتاده‌ اند که لنز جداگانه اپتیکال برای موبایل ‌های مختلف ارائه بدهند. در حال حاضر دو نوع لنز دیجیتال و اپتیکال برای موبایل وجود دارد. لنز‌های اپتیکال که روی گوشی موبایل نصب می شود، عمدتاً به سه نوع لنز معمولی، واید و تِله تقسیم می شود. لنز واید، تصویر را به طور باز منعکس می کند و لنز تله هم با زوم کردن تصویربرداری می کند.
بدین ترتیب یک موبایل می تواند از لحاظ کیفیت عکسبرداری به سطح دوربین ‌های حرفه‌ای نزدیک شود. معمولاً لنز‌های دوربین ‌های گوشی همراه دارای قسمتی به نام «اصلاح کننده» هستند که هدف از ایجاد آن‌ها روی لنز، اصلاح ورود نور به سنسور و افزایش کیفیت عکس است.
– لرزشگیر دوربین
دوربین ‌های گوشی هوشمند معمولاً از دو نوع لرزشگیر دیجیتال و اُپتیکال یا هر دو استفاده می کنند. هدف از تعبیه لرزشگیر، کاهش لرزش دست در حین عکاسی است. ایده آل این است که گوشی شما از هر دو نوع لرزشگیر استفاده کند.
لرزشگیر اپتیکال در مجموع از لنز متحرک، ژیروسکوپ و موتور‌های کوچکی تشکیل شده است تا لرزش ‌های دست را خنثی کند. این نوع لرزشگیر کاملاً به سبک مکانیکی عمل می کند و تأثیر خوبی در افزایش کیفیت عکس شما خواهد داشت.
لرزشگیر دیجیتال کاملاً نرم‌ افزاری عمل می کند و از قابلیت ‌های دیجیتالی تلفن همراه استفاده می کند. این لرزشگیر، فریم به فریم عکسی را که گرفته اید، بررسی می کند و آن‌ها را با هم مقایسه می کند و فریمی را که لرزش بیش از حد داشته باشد، اصلاح می کند.
سیستم فوکوس خودکار
یک دوربین گوشی هوشمند معمولاً از سه نوع سیستم فوکوس خودکار استفاده می کند؛ دوال پیکسل، تشخیص فاز و تشخیص کنتراست. در ادامه در مورد هر کدام کمی صحبت می کنیم:
تشخیص کنتراست
این سیستم بر اساس تشخیص یک کنتراست معین در نور‌های وارد شده به دوربین از محیط، باعث می شود تا دوربین آن بخش را به عنوان بخش فوکوس در نظر بگیرد. البته این فناوری به طور کلی قدیمی است و سرعت پایینی هم دارد.
تشخیص فاز
در این روش از اختلاف فاز میان دو تصویر تشکیل شده در راست ترین و چپ ترین بخش منحنی عدسی استفاده می شود که از روش اول بسیار سریعتر عمل می کند.
دوال پیکسل
این فناوری با اختلاف زیادی نسبت به دو روش قبلی برتر است و سرعت بالایی دارد.
مگاپیکسل‌ها
قدرت لنز یک دوربین معمولاً با واحد مگاپیکسل بیان می شود. سوالی که خیلی از افراد می کنند این است که آیا اگر مگاپیکسل دوربین بیشتر باشد لزوماً کیفیت عکس دوربین هم افزایش خواهد یافت یا خیر؟ در پاسخ باید گفت که مگاپیکسل بیشتر، لزوماً کیفیت عکس را بیشتر نمی‌کند ولی به هر حال جزییات آن را افزایش می‌دهد. اگر مگاپیکسل ‌های عکس بیشتر باشد، حتی بعد از کراپ کردن آن هم به جزئیات بیشتری دست خواهید یافت. ضمناً در صورتی که به دنبال چاپ عکس‌های خود هستید، مگاپیکسل بیشتر بهتر است.
با وجود مگاپیکسل بیشتر، عکسها هم حجیم تر خواهند شد و فضای بیشتری از حافظه را اشغال خواهند کرد و ویرایش آن‌ها نیازمند قدرت پردازشی بیشتری خواهد بود. کاربرانی که نمی خواهند حجم زیادی از گوشی آن‌ها اشغال شود، هر چه مگاپیکسل گوشی آن‌ها کمتر باشد، بهتر است.
-نرم افزار
دوربین تلفن ‌های همراه محدودیت ‌های زیادی از لحاظ فیزیکی دارند و نمی توان همه کمبود‌های آن‌ها را به طور فیزیکی برطرف کرد. بنابراین بسیاری از شرکت ها به دنبال این هستند که کمبود‌های گوشی ها را به طور نرم افزاری حل کنند و نرم افزار را به کمک سخت افزار بیاورند. در واقع با عکاسی محاسباتی در این نرم افزارها، گوشی ها می فهمند که از چه چیزی، در چه مکانی و در چه زمانی مشغول عکاسی هستند؟ این فناوری کمک می کند که نرم افزار گوشی مثلاً بتواند آسمان را آبی کند یا کنتراست رنگها را تغییر دهد. ایجاد حالت شب، قابلیت تولید عکس پرتره، حالت HDR و … از دیگر توانمندی ‌های نرم افزار‌های جدید است که در هنگام خرید موبایل باید به وجود آن‌ها در نرم افزار موبایل توجه کرد.

چند نکته کوچک و ساده برای بهترین شدن عکس های موبایلی یا موبایل گرافی:
– لنز دوربین گوشی خود را تمیز کنید(به دلیل اینکه تلفن همراه شما مدام در دستتان است امکان کثیف شدن لنزآن بسیار بالاست.)
– مواظب لرزش دستانتان باشید
– از زوم تلفن های همراهتان هنگام عکس برداری حتی الامکان استفاده نکنید چون باعث وجود نویز در تصویر می شود
– در عکاسی با مورد مهمی روبه رو هستیم به نام زمان طلایی(گلدن تایم)، بهترین تایم عکاسی با هر دوربینی زمانیست که خورشید مایل میتابد هنگام طلوع خورشید و هنگام غروب آن بهترین زمان برای عکاسی ست.
– تنها در مواقع نیاز از فلش دوربین تلفنتان استفاده کنید.
– همه می دانیم که در دنیایی سه بعدی زندگی میکنیم و عکس های ما دوبعدی اند پس یک ترفند این که در ثبت های دوبعدی خود سعی براین باشد که سه بعدی بودن دنیا تا حدی در عکس به نمایش در آید پس از پرسپکتیو بهره بگیرید.
– اغلب شما قابلیت ثبت عکس های پانوراما را در تلفن های همراهتان دیده اید این قابلیت گاهی بسیار زیبایی آفرینی میکند مخصوصا در عکاسی معماری.
– در ویرایش عکس های موبایلی یا موبایل گرافی خود دقت کنید، خیلی وقت ها شما عکس خوبی را با تلفن همراهتان ثبت می کنید اما به دلیل نداشتن تجربه و دانش کافی با ویرایش تخریبی عکس را لطمه می زنید. از ویرایشگر هایی که کیفیت عکس شما را پایین می آورند پرهیز کنید به جای برخی ویرایشگرهای سطح پایین موجود از ویرایشگر های خوب و آسانی مثل (لایت روم ) و ( اسنپ سید) استفاده کنید. به جای استفاده از فیلترها و برنامه های متعددی که عکس های شما را با فیلترهایی در اختیارتان می گذارند ویرایش عکس های موبایلی خود را به بعد از عکاسی موکول کنید.

سرفصل های دوره موبایل گرافی:
– آشنایی با دوربین موبایل
– مفهوم ترکیب‌بندی و راه‌های ترکیب‌بندی صحیح در عکاسی
– متعلقات عکاسی موبایلی
– ویرایش و ذخیره‌سازی تصاویر

این دوره در مرکز جابر انصاری و هشت بهشت برگزار میگردد. جهت کسب اطلاعات بیشتر میتوانید با مراکز زیر تماس بگیرید:
مرکز هشت بهشت : 32648005
مرکز جابر انصاری: 34439090

ارسال یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.