توضیح دوره ICDL (مهارت های هفتگانه کامپیوتر)

ICDL چیست؟
سال 1995میلادی انجمن جوامع حرفه ای انفورماتیک اروپا با تشکیل گروهی ویژه، روشی برای ارتقای سطح مهارت های فن آوری اطلاعات در سراسر اروپا ابداع نمود.
با برگزاری آزمون های آموزشی در کشور فنلاند، گواهی نامه اروپایی کاربری کامپیوتر (ECDL) به رسمیت شناخته شد.(ECDL) سپس در اوایل آگوست سال 1996م. در سوئد و به تدریج در سراسر اروپا و در سطح بین الملل نیز مطرح گردید.
به این ترتیب ECDL اروپایی، به خارج از مرزهای اروپا نیز راه یافت و به عنوان ICDL یعنی گواهی نامه بین المللی کاربری کامپیوتر شهرتی جهانی یافت.
ICDL یا International Computer Driving  License  به معنای مهارت کار با کامپیوتر می باشد. ICDL یک استاندارد بین المللی در مهارت های کاربردی کامپیوتر است.
این برنامه یک گواهینامه با کیفیت بالا و معتبر در سطح بین المللی است که توسط متخصصان دانشگاهی و بین المللی از سراسر جهان طراحی، ارزیابی و تأیید شده است. به این مهارت ها در داخل اروپا ECDL و در خارج اروپا ICDL گفته می شود.این دوره در حال حاضر در ایران یکی از دوره های پر مخاطب و الزامی می باشد، زیرا مفاهیم پایه کامپیوتر از جمله کار بار نرم افزار های آفیس، اینترنت و ویندوز و موارد دیگر را در بر می گیرد.

هدف از دوره:
اين دوره ۴ هدف اصلي را دنبال مي كند كه عبارت است از :
۱- ارتقاي سطح توانائي افراد در IT
۲- ارتقاي سطح كارائي در شركتها وموسسات .
۳- ايجاد توانائي كارفرمايان در سرمايه گذاري در بخش IT
۴-تضمين استفاده بهينه از حداكثر مهارت و توانائي كارمندان در محيط كار.

این دوره شامل 130 ساعت آموزشی می باشد. افراد دیپلم به بالا در کلیه رشته ها امکان شرکت در آن را دارند. در پایان دوره گواهی معتبر و قابل ترجمه ICDL به فراگیران اعطا می گردد. این دوره در مراکز آموزشی هشت بهشت و زرین شهر جهاددانشگاهی اصفهان برگزار می گردد.

مهارت های هفتگانه کامپیوتر ICDL شامل 7 مهارت تئوری و عملی زیر است :

عنوان
مفاهیم ابتدایی در فناوری اطلاعات(IT)
آشنایی با مفهوم Windows ، استفاده و مدیریت فایل ها
آشنایی با Word
آشنایی با مفهوم صفحه گسترده ها EXCEL
آشنایی با مفهوم پایگاه داده Access 
ارائه مطالب Power Point
اطلاعات و ارتباطات ( خدمات اطلاعاتی شبکه-  اینترنت و پست الکترونیک)


1-
 مفاهیم ابتدایی در فناوری اطلاعات(IT)
در این مهارت فراگیران مفهومی کلی از فناوری اطلاعات و کار با نرم افزار و سخت افزار رایانه و  کاربرد روزانه برنامه های کاربردی را یاد خواهند گرفت. همچنین فراگیران  ساختمان فيزيكي كامپيوتر شخصي را میشناسند و مفاهيم پايه فناوري اطلاعات ازجمله : ذخيره كردن داده‌ها، حافظه ، كاربردهاي نرم‌افزاري مبتني بر كامپيوتر در جامعه، كاربرد شبكه‌هاي اطلاعاتي در پردازش و توزيع اطلاعات را می آموزند.
فناوری اطلاعات شامل همه‌ی ابزارها و روش‌هایی است که اطلاعات را دریافت، ذخیره، پردازش و مبادله می‌کنند و مورد استفاده قرار می‌دهند. IT مخفف عبارت انگلیسی Information Technology است. منظور از آن مجموعه ابزارها و روش های ضروری برای تولید، پردازش، نگهداری، توزیع و انهدام سیستم های مبتنی بر اطلاعات به معنی فراگیر آن (شامل متن، صوت و تصویر) است.

2- آشنایی با مفهوم Windows ، استفاده و مدیریت فایل ها
فراگیران در این بخش می بایست امکان استفاده از رایانه و سیستم عامل را فراگیرند و بتوانند تنظیمات اصلی دلخواه خود را در ویندوز انجام دهند. همچنین لازم است کار و مدیریت  فایل های رایانه ای از جمله کپی، حذف و …. را بتوانند به راحتی انجام دهند. همچنين در این مهارت فراگیران یاد میگیرند فايلها و فهرستها و زيرفهرستها را مديريت و سازماندهي نمايد.

3- آشنایی با Word
فراگیران برنامه های پردازش متن از جمله (Word) و همچنین کاربرد روزانه آن را (ایجاد، ویرایش، قالب بندی، جدول بندی، کار با تصاویر و….) فرا می گیرند. Word نرم افزاری است که به دلیل پرکاربرد بودن به خصوص در بخش اداری شرکت‌ها و ادارات برای تایپ ، بیشتر مورد استفاده قرار می‌گیرد. نرم افزار ورد (Microsoft word) متداولترین وازه پرداز محسوب می شود.هدف اصلی برنامه ورد در تایپ و قالب بندی متن ها می باشد. این نرم افزار ویژگی های قدرتمند دیگری نیز دارد که امکان ایجاد جداول مختلف کار با تصاویر گرافیکی طراحی وب و بسیاری از قابلیت های دیگر را فراهم کرده است.

توانایي های فراگيران در پایان دوره:

تایپ متون فارسی و لاتین
ذخیره كردن فايل، ايجاد فايل پشتیبان و ايجاد كلمه عبور براي فايل ها
آشنايي با غلط گیري املايي و گرامري و نحوه انصرالا از غلط گیري
آشنايي با فرمت كردن متون و پاراگراف ها
ايجاد انواع كادرهاي تزئیني و ايجاد فهرست هاي شماره دار
ايجاد انواع جدول و فرمت كردن آن ها
ايجاد ستون بندي هاي متفاوت
تایپ  فرمول رياضي و علائم و اشکال گوناگون و ايجاد اشکال مختلف با استفاده از ابزار رسم.

4- آشنایی با مفهوم صفحه گسترده ها EXCEL
فراگیران با مفهوم برنامه های صفحه گسترده از جمله (Excel)  آشنا و همچنین کاربرد روزانه آن را ( ایجاد، ویرایش، قالب بندی، جدول بندی و…) فرا گیرند. همچنین لازم است تا بتوانند فرمول های مقدماتی ریاضی و کاربردی را ایجاد کنند. اما اکسل چیست؟
نرم افزار مایکروسافت اکسل یکی از نرم افزارهای مجموعه آفیس است. این نرم افزار از انواع نرم افزارهای صفحه گسترده است که جداول بزرگی در ستون و ردیف را در خود جای می دهد. صفحه گسترده یک روش برای ساماندهی داده ها در سطر و ستون هست که بوسیله آن می توان راحت تر داده ها را بررسی و اصلاح کرد. در واقع صفحه گسترده به معنی تکرار شدن و کنار هم قرار گرفتن تعداد زیادی سلول با توانایی های یکسان برای ایجاد ساختاری اطلاعاتی و محاسباتی است. اکسل هم یک نرم افزار صفحه گسترده هست.می توان گفت که  اکسل جدولی بسیار بزرگ است که کاربر می تواند بنا به نیاز خود برای هر سلول از این جدول داده تعریف کند، فرمول نویسی کند، ظاهر هر سلول را به دلخواه تغییر دهد و یا محدودیت های دسترسی برای هر سلول تعریف کند.

توانایي های فراگيران در پایان دوره:

ايجاد جدول  با فرمت هاي دلخواه
ورود انواع داده ها در كاربرگ هاي اكسل
انجام محاسبات ساده ریاضی
انجام محاسبات كمي پیچیده با استفاده از توابع مهم در اكسل
رسم و ايجاد نمودارها
تجزيه و تحلیل داده ها با استفاده از توابع و نمودارها
ايجاد انواد فلود يا گرام با استفاده از ابزار رسم موجود در اكسل
چاپ كاربرگ ها و نمودارها به تفكیک و همراه با هم
انجام عملیات بر روي داده هاي يک بانک اطلاعاتي، از جمله مرتب كردن و جست وجو

5- آشنایی با مفهوم پایگاه داده Access 
دانشجویان در این مهارت باید مفهوم پایگاه داده در رایانه را متوجه شوند و همچنین بتوانند در حالت مقدماتی جداول پایگاه داده ای با پرس و جوهای مقدماتی را ایجاد و ویرایش کنند.نرم افزار Access (اکسس) یکی از اجزای مایکروسافت آفیس است که برای نگاه داری داده ها و ایجاد بانک اطلاعاتی استفاده می شود. با استفاده ازMicrosoft Office Access این امکان وجود دارد که شما اطلاعات خود را به صورت سازمان دهی شده  نگاه داری  و هر زمان که نیاز بود از آن ها استفاده نمایید. به کمک مایکروسافت اکسس شما لیستی از اطلاعات خود را ذخیره نموده و هر زمان که خواستید می توانید آن ها را ویرایش و یا بازیابی نمایید. بانك اطلاعاتي، پايگاه داده و يا ديتابيس مجموعه اي از اطلاعات است كه در ساختار منظمي قرار گرفته و در هر زمان قابليت بازيابي و ويرايش اطلاعات را دارند.بسياري از برنامه نويسان براي ذخيره اطلاعات نرم افزارهايي كه توليد مي كنند از نرم افزار دیتابیس اکسس استفاده مي كنند. از ديگر كاربردهاي مهم بانک اطلاعات اکسس  مي توان به تهيه بانك های اطلاعاتی براي نرم افزارهاي تحت وب مانند سيستم هاي مديريت محتوا اشاره كرد.
مایکروسافت اکسس اين امكان را فراهم مي آورد كه اطلاعات را در ساختاري منظم ذخيره كرده، به همه و يا بخشي از آن ها دسترسي پيدا كرده و همه يا بخشي از آن ها را حذف نمود.

توانایي های فراگيران در پایان دوره:

تحلیل و پیاده سازي سیستم ها (تشخیص اشیای سیستم,  روابط بین اشیاء )
آشنايي كامل با شي جدول (ايجاد فیلد, انواد Properties , Datatype , ايجاد كلید اصلي و…)
ايجاد رابطه  بین جداول  (آشنايي با قواعد جامعیت و… )
آشنايي كامل با انواع  پرس وجوها  (پرس وجوي انتخابي Selectquery , پرس وجوي Total query )
آشنايي كامل با فرم ها و نحوه ايجاد فرم ها و اشیاء  (كنتر هايي از قبیل برچسب/ Lable , جعبه متن/ Text box , لیست بازشونده/ Combo box , جعبه لیست/ List box و.ايجاد زيرفرم ها و تعريف رويدادها)
آشنايي كامل با گزارش ها (ساده , ستوني, جدولي, دستي و گزارش هاي سفارشي)
آشنايي كامل با ماكروها (ماكروي Action , Auto Keys , Auto Exec هاي ماكروها و…)
ايجاد منوها

6- ارائه مطالب Power Point
فراگیران با ابزارهای ارائه مطلب به خصوص نرم افزار ( Power Point)  و امکان ایجاد اسلایدها و ویرایش و قالب بندی متون و تصاویر درون آن را یاد میگیرند.برنامه پاورپوینت نرم افزاری بسیار ساده و ایده آل برای ساخت فایل های چند رسانه ای و تصویری است.  فایل هایی مثل کاتالوگ های الکترونیکی، تبلیغات معرفی شرکت و پروژه های شرکتی، و برنامه های اطلاع رسانی ساده. شما به کمک برنامه پاورپوینت می توانید اسلاید هایی تصویری و نوشتاری را به عنوان پروژه تهیه و آن را به کمک پروژکتور به مخاطبین خود ارائه دهید.

توانایي های فراگيران در پایان دوره:
قوي و مؤثر كردن روش سخن راني هاي آموزشي قديمي توسط تصاوير و صدا
ترسیم ارقام مربوط به بودجه سالانه با ادغام نمودارها، جداول و اشكال گرافیكي
انتقال  پیغام خود به بینندگان با برقراري ساختار بر روي ارائه كار
ايجاد يک طرح  براي ارائه كار خود
تهیه جزوات مخصوص حضار و يادداشت هاي سخنران

7- اطلاعات و ارتباطات ( خدمات اطلاعاتی شبکه-  اینترنت و پست الکترونیک)
فراگیران باید با مفهوم کلی اینترنت و برخی شاخص های امنیتی آشنا شوند و بتوانند جستجوهای اینترنتی را به بهترین شکل ممکن انجام دهند. همچنین باید کار با صفحات اینترنتی و پست الکترونیک تحت وب و همچنین نرم افزارهای پست الکترونیکی را یاد بگیرند.
در بخش اول (اطلاعات) فراگیر توانايي انجام امور پايه جستجو در وب را با استفاده از نرم‌افزارهاي كاربردي و موتورهاي جستجو را یاد میگیرد . همچنين بايد بتواند نتايج جستجو را بررسي نموده و صفحات موردنظر خود را نشان كند و گزارشات جستجو و صفحات وب را از طریق کامپیوتر چاپ نمايد.
در بخش دوم (ارتباطات) داوطلب مهارت استفاده از نرم‌افزارهاي پست الكترونيك  براي ارسال و دريافت پيام، الحاق كردن يك فايل به پيام، سازماندهي و مديريت پيامها در فهرست و زيرفهرستها را آموزش می بیند.
اما نرم افزارهای پست الکترونیکی چیست؟ همانند نامه هایی که از طریق پست ارسال می شود ایمیل هم یک پیام است که از طریق یک فرستنده، برای آدرس گیرنده (یا گیرندگان) ارسال می‌گردد. فقط بجای نوشتن متن روی کاغذ، ایمیل توسط کامپیوتر، موبایل یا ابزارهای هوشمند دیگر تایپ می‌گردد و بجای انداختن نامه در صندوق پست، از طریق شبکه و اینترنت پیام ارسال می‌شود. ایمیل می‌تواند فقط حاوی متن باشد (مانند یک نامه متنی)  یا حاوی تصاویر و فایلهای دیگر(مثل بسته‌های پستی) باشد.

توانایي های فراگيران در پایان دوره:
عضويت در گروه هاي خبری ، انجمن هاي علمي، پژوهشي
ارسال و دريافت E-Mail
جست وجوي اطلاعات مورد نظر و سپس سازمان دهي، تغییر و ارائه اطلاعات

دوره (مهارت های هفتگانه کامپیوتر) یا ICDL  در دو مرکز هشت بهشت و زرین شهر جهاد دانشگاهی واحد اصفهان برگزار می شود. برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید با این دو مرکز تماس حاصل فرمایید.
مرکز هشت بهشت: 32648005
مرکز زرین شهر :  52212123

ارسال یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.