توضیح دوره نرم افزار ایلوستریتور Adobe Illustrator


نرم افزار ایلوستریتور Adobe Illustrator
هنرهای دیجیتالی یک عنوان کلی در مورد هنرهایی است که از فناوری  به عنوان جز اصلی فرآیند تولید خلاقیت هنری و یا نمایش آن استفاده می شود. هنر دیجیتال هنری است که با رایانه خلق می شود. هنر دیجیتال ، اصطلاحی عمومی برای گستره‌ای از آثار هنری و شیوه‌هایی است که از فناوری دیجیتال بعنوان بخش ضروری فرایند خلق و/یا ارائه استفاده می‌کند.
یکی از نرم افزارهایی که برای خلق طرح های دیجیتال میتوان از ان بهره برد نرم افزار ایلوستریتور یا  Adobe Illustrator  است.
این نرم افزار یکی از قدرتمندترین نرم افزارها  شرکت Adobe می باشد که با استفاده از این نرم افزار می توان تصاویر سه‌بعدی خیره‌ کننده‌ای خلق کنید و از دنیای 2 بعدی طول و عرض خارج شوید.محیط این نرم افزار به محیط نرم افزار فتوشاپ بسیار شبیه است. بسیاری از پنل ها ، منو ها ، ابزار ها ، فیلتر ها و… همان چیزی است که در فتوشاپ استفاده شده با این تفاوت که ایلستریتور برای کار بر روی تصاویر برداری است.
از این نرم افزار بیشتر برای طراحی وکتور، طراحی لوگو، کشیدن تصاویر و تمامی آثار برداری استفاده می شود. در مقایسه با فتوشاپ که از تصاویر پیکسلی پیروی می کند محاسبات Illustrator بر اساس معادلات و روابط ریاضی است و این قابلیت باعث می شود که با هر چقدر زوم کردن و یا تغییر اندازه بر روی تصویر از کیفیت آن کاسته نشود و طرح هایی با قابلیت مقیاس پذیری خوبی داشته باشیم.
از مهم ترین کاربردهای نرم افزار ایلوستریتور طراحی لوگو و طراحی کاراکترهای موشن گرافیک هست.
نام دو نرم افزار Adobe Illustrator و فتوشاپ نشان می دهد که هر دو نرم افزار برای کمک به فرایند خلاقیت در تصاویر بکار می روند. با این حال، هر دو دقیقا در خدمت هدف مشابه ای نیستند.

اما تفاوت بین Illustrator و Photoshop چیست؟
Adobe Illustrator بهترین دوست یک گرافیست است. از ویژگی های موجود در نرم افزار Adobe Illustrator کمک به هنرمند در رسیدن به منتها درجه حرفه ای گری با بکارگیری خلاقیت خود است چرا که Illustrator به کاربران این اجازه را می دهد تا برای ایجاد یک مقیاس برای طراحی خود،محاسبات ریاضی را به عنوان ورودی وارد نرم افزار کنند.
این مورد چنان طراحی شده است که اگر بر یک طرح زوم شود،تعداد پیکسل های آن تغییر نخواهد کرد. Adobe Illustrator در مقایسه با نرم افزار های حرفه ای دیگر به راحتی بر روی اینترنت در دسترس است. Adobe Illustrator به درستی به عنوان برنامه طراحی مبتنی بر بردار شناخته شده است.
نرم افزار فتوشاپ یک نرم افزار بسیار مفید Adobe است و امکاناتی به منظور ارتقاء عکس دارد. فتوشاپ ابزارهای رسم و تنظیمات تصویر دارد که به کاربر کمک می کند تا تصاویر بهتری مانند حذف قرمزی چشم از عکس هایی که دارای این مشکل است، به وجود آورد.
همانطور که ذکر شد، ابزارهای طراحی در فتوشاپ وجود دارد با این حال، این یک برنامه بسیار مقدماتی در این نرم افزاراست و استفاده بسیار حرفه ای ندارد. حتی اگر تصاویر با یک دوربین VGA از یک گوشی بسیار ابتدایی گرفته شده باشد، گزینه های افزایشی موجود در فتوشاپ می تواند کاری کند که بنظر آید تصویر با یک دوربین دیجیتال گرفته شده است.
اولین و مهم ترین تفاوت میان این دو نرم افزار مربوط به بیس شکل دهنده ی آن ها می باشد.
فتوشاپ بر ‌پایه و اساس پیکسل شکل گرفته است،اما ایلوستریتور با استفاده از بردار کار می کند.
فتوشاپ بر اساس و مبنای تصاویر شطرنجی و پیکسلی است. زمانی که این نرم افزار تولید شد برای استفاده ی عکاسان بود که با تصاویر شطرنجی سر و کار داشتند،اکنون برنامه ی فتوشاپ برای گرافیک ویدئویی،بنرهای تبلیغاتی،صفحات وب و ویرایش خلاقانه عکس ها استفاده می شود. اما این نرم افزار در زمینه ی طراحی بهترین نمی باشد.
گفتیم که پایه ایلوستریتور بر اساس بردار می باشد،حال این به چه معنی است؟
وکتور ها نقاطی هستند که برای ایجاد خطوط کاملا صاف استفاده می شوند. این برنامه برای ایجاد و ویرایش کارهای میتنی بر وکتور همانند گرافیک،لوگوها و دیگر المان های طراحی است.مقیاس پذیری وکتور ها به گونه ای است که هر اندازه که شما بخواهید کوچک یا بزرگ می شوند اما وضوح و کیفیت آن ها پایین نمی آید و همچنان خطوط صاف می باشند،در صورتیکه اگر شما عکس ویرایش شده با فتوشاپ را بزرگ نمایی کنید،کیفیت آن پیکسلی می شود.
ایلوستریتور (Illustrator) برنامه ی ایده آل و کاربردی در جهت ساختن پیج های پشت سر هم ویا فایل های پی دی اف نمی باشد و استفاده کردن از آن باعث ایجاد مشکلات زیادی می شود.
این در حالی است که برنامه ی فتوشاپ برای ساختن فایل ها و پی دی اف و صفحات پشت سر هم هیچ مشکلی ایجاد نمی‌ کند و برنامه ی کاربردی در این جهت می باشد و از این رو که شماره گذاری صفحات پشت سر هم امری ضروری برای استفاده از اسناد الگوها می باشد
استفاده از فتوشاپ برای ساختن لوگو و آرم کاری است که هزینه و وقت زیادی را از شما می گیرد،در حالیگه بازدهی چندان خوبی هم ندارد چرا که همین کار را با ایلوستریتور می توان انجام داد و آن را دستکاری کرد و یا تغییر داد و خروجی که از آن می گیریم چون مبتنی بر وکتور است وضوح بیشتری را نیز داراست.
با استفاده از ایلوستریتور می توان انواع بروشور،فایل های لازم برای مناقصه را ساخت و در تبلیغات صنعتی از آن ها استفاده کرد،از طرفی دیگر فتوشاپ برای بنر های تبلیغاتی بزرگ با رزولوشن زیاد و تبلیغات آن ها بهتر عمل می کند.
نرم افزار ایلوستریتور بیشتر برای افرادی که کار آن ها طراحی لوگو است و طرف معاملات آن ها مغازه های کوچک از کارخانه های بزرگ هستند به کار برده می شود در صورتیکه عکاسان حرفه ای و کسانی که به عکس های اصلاح شده نیاز دارند بیشتر از فتوشاپ استفاده می کنند.
نرم افزار ایلوستریتور به شما این اجازه را می دهد که همزمان در خارج از برنامه نیز کارهایتان را انجام بدهید،نرم افزار فتوشاپ در داخل برنامه فقط می توانید فعالیت داشته باشید.
نرم افزار فتوشاپ ویژگی های مشترکی با ایلوستریتور دارد، با این حال، امکانات موجود در فتوشاپ به پیچیدگی Illustrator نیست .
Illustrator از نمودارهای مبتنی بر بردار استفاده می کند که محاسبات ریاضی را بکار می گیرد، با این حال، ابزارهای نقاشی در فتوشاپ چنین جزئیاتی ندارند. در فتوشاپ کاربر تصاویر و نمودارهایی را که پیش از این با ایلوستریتور تصویرگری شده اند، را بهبود می بخشد ، با این حال، Adobe Illustrator تخته رسمی در اختیار کاربر می گذارد تا بتواند طرحی کاملا جدید خلق کند.
نرم افزار ادوبی ایلوستریتور با ابزار طراحی جهت خلق آثار برداری و افکت های گرافیکی به همراه قلم‌موها (Brush) و بعلاوه افکت‌ها و فیلترهای گرافیکی و ابزار کنترل رنگ به همراه محیط سازگار با فتوشاپ و سایر محصولات ادوبی در اختیار طراحان است. نرم‌افزار Adobe illustrator یکی از قدرتمندترین نرم‌افزارهای طراحی و ویرایش به صورت برداری می‌باشد، که کار کردن با آن مشابه کار کردن با نرم‌افزارهایی پیکسلی مانند فتوشاپ است. این نرم‌افزار ابزار طراحی قدرتمند جهت خلق آثار وکتور و افکت‌های گرافیکی به همراه براش-Brushهای متفاوت و ابزار کنترل رنگ که در این نسخه کامل تر شده به همراه محیط سازگار با فتوشاپ و سایر محصولات Adobe را در اختیار طراحان قرار می‌دهد.

از  قابلیت های مهم Adobe Illustrator میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

قابلیت ساخت symbolهای گرافیکی جهت نرم‌افزار فلش
اجرای ایده و کشیدن آن به صورت حرفه ای
قابلیت تغییر اندازه بدون کم شدن کیفیت
سازگار بودن با نرم افزار فتوشاپ و پشتیبانی از زبان فارسی
طراحی اشکال حرفه ای به سادگی
قابلیت چاپ با کیفیت و وضوح بالا
طراحی وکتور به صورت حرفه ای
قابلیت گروه بندی عناصر و آبجکت‌های طراحی جهت ویرایش سریع و راحت آنها
امکان تایپوگرافی سریع به خاطر وجود بیش از ۱۰۰ فونت
ایجاد تصاویر تخت (flat) ، پالت رنگ پیشرفته ، ساخت آیکون
طراحی های کارتونی جهت استفاده از نرم افزار های انیمیشن سازی
طراحی آثار وکتور در همه زمینه‌ها با ابزار Essential Vector Tool
پیاده سازی سریع تر و آسانتر ایده های طراحی در محیطی با ابزار بسیار قوی و متنوع

در کل می توان گفت که ایلوستریتور یک نرم افزار گرافیکی بسیار کاربردی است و هر گرافیستی باید به خوبی بتواند با آن کار کند. با ترکیب این نرم افزار با فتوشاپ می توان به تولید تصاویر خارق العاده و حرفه ای پرداخت .فرمت‌های مهمی که نرم‌افزار ایلاستریتور از آن‌ها پشتیبانی می‌کند و می‌تواند فایل‌ها را در آن فرمت‌ها ذخیره‌سازی یا ویرایش کند عبارت‌اند از EPS، Ai، SVG و PDF.

چه زمانی باید از Adobe Illustrator استفاده کرد؟
همانطور که نام Illustrator نشان می دهد این برنامه برای ساخت و ادیت تصاویر برداری مانند لوگو و علایم برندها و سایر عناصر طراحی است.
طرح های برداری عکس های قابل تغییر در اندازه هستند به نحوی که شفافیت و کیفیت شان حفظ شود
Illustrator دستگاه جادویی عکس های برداری Adobe است. این یعنی هر چیزی که در Illustrator ساخته می شود می تواند تا اندازه سرانگشت یا اندازه بیلبردهای وسط میدان تغییر کند بدون اینکه کیفیتش را از دست بدهد.طرحی که در Illustrator ایحاد می شود برای کارت های اداری یا پشت اتوبوس عالی است و بهترین انتخاب برای لوگو است.وقتی به چاپ فکر می کنید Illustrator را درنظر بگیرید. استفاده از ابزارهای این اپلیکیشن باعث طراحی اسانتر، تایپ، ایجاد عناصر طراحی و حتی قرار دادن عکس های موازی فتوشاپ خواهد شد. به علاوه آزادی عمل زیادی در این طرح ها وجود دارد و می توان با ایده های بسیار کار کرد.

از Illustrator زمانی استفاده کنید که
–  باید لوگو، آیکون یا نماد یک برند را بسازید.
هر بردار یا خطی که در Illustrator ساخته می شود می تواند به اندازه های مختلف درآید و برای عکس هایی که باید در مکان های مختلف قرار بگیرند ایده آل است
–  یک صفحه چاپ شده می خواهید. Illustrator گزینه مناسبی برای پوسترها، کارت های تجاری و کارت های یادداشت است.
– ابزارهای این اپلیکیشین عناوین برجسته ای را می سازند که با سایر عکس های موازی ترکیب می شوند
– نیاز به تایپ مطلبی در یک لوگو دارید.ابزارهای تایپ موجود در Illustrator بسیار قدرتمند هستند و باعث می شوند که بتوان هر متنی را به شکل مورد نظر خود تبدیل کرد

آنچه در دوره آموزش مقدماتی نرم افزار Illustrator خواهید آموخت:
– آشنایی با محیط ایلستریتور
– آموزش ایجاد و مدیریت اسناد در ایلوستریتور
– آموزش ایجاد اشیاء در ایلوستریتور
– آموزش ابزارهای انتخاب در ایلوستریتور
– آموزش سازماندهی اشیاء در ایلوستریتور
– آموزش انجام عملیات مربوط به رنگ‌ها در ایلوستریتور
– آموزش ایجاد و مدیریت متون در ایلوستریتور
– آموزش کار با نمادها در ایلوستریتور

توانایي های فراگيران در پایان دوره:
– خلق آثار گرافیکی متنوع
– تهیه خروجي چاپ و مولتي مديا و وب –
– طراحي وب سايت، بروشور، كاتالوگ، آرم و …

این دوره شامل 45 ساعت آموزشی می باشد و در پایان دوره  گواهی معتبر به فراگیران اعطا می گردد. این دوره هم به صورت حضوری هم به صورت آنلاین برگزار میگردد. میتوانید برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد دوره های انلاین با مرکزآموزشهای الکترونیکی تماس حاصل فرمایید.
شماره تماس مرکز آموزشهای الکترونیکی : 37932073 (داخلی 15)
شماره تماس مرکز جابر انصاری: 34439090

ارسال یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.