گروه علوم تربیتی

دوره موسس مهد کودک و پیش دبستانی

مهد کودک به مرکز یا موسسه فرهنگی تربیتی اطلاق می شود که مسئولیت نگهداری، مراقبت، پرورش و فراهم نمودن زمینه بروز رشد استعدادهای کودکان تا سن قبل از ورود به دبستان را بر عهده دارند.کودکان امروزی دنیای تازه­‌ای را دور از خانه و همراه با کودکان دیگر در محیط مهدکودک می‌گذرانند. در دنیای امروزی رفتن به مهدکودک برای کودکان یک اصل شده است چه مادر شاغل باشد چه نباشد. مهد کودک محلی است برای مراقبت ، شناخت استعدادها،‌ پرورش عاطفی، جسمی، هوشی، رفتاری (اجتماعی) گفتاری و رشد خلاقیت کودکان.
بخش عظیمی از آموزش و پرورش و دستور عمل هایی که در مهد کودک ها اعمال می شود برای پیشبرد همه جانبه ی رشد عاطفی، جسمانی، ذهنی، اخلاقی و ذهنی هنری و خلاقیت کودکان است و آنان را برای ورود به دبستان آماده می سازد. تحقیقات روان شناسی در سالهای اخیر بیشتر در زمینه این مرحله از زندگی کودک (مقطع پیش دبستان) انجام شده و ثابت کرده اند که منش و هوش، تا آن درجه که در قدیم فکر می کرده اند، ذاتی و ارثی نیست، بلکه متأثر از شرایط محیط است. هر قدر محیط رشد کودک آگاهانه تر، غنی و درجهت شکوفایی کامل او باشد، هوش کودک بیشتر و خلق و خوی او متعادل تر است. به همین دلیل تعلیم و تربیت دوره ی پیش دبستان در زمان ما اهمیتی دیگر یافته است.
مهد کودک با اهداف بهبود سلامت روانی و اجتماعی، آموزش و نهادینه سازی ارزشهای دینی و اخلاقی، پرورش استعدادها و خلاقیت، آموزش و بهبود مهارت های زندگی در بچه ها و همچنین کمک به والدین در مراقبت و پرورش آنها ایجاد شده است.
برای تاسیس یک مهدکودک نیاز به یک موسس و یک مدیر مهد است. در برخی موارد موسس و مدیر یک نفر هستند. این دو پست هر کدام شرایطی را دارند که برای گرفتن مجوز تاسیس مهدکودک باید لحاظ شوند.
موسس مهد کودک به به شخص حقیقی یا حقوقی اطلاق می‌گردد که پس از طی مراحل قانونی و اداری موفق به دریافت موافقت اصولی و سپس پروانه فعالیت می‌گردد.
دوره آموزشی موسس مهدکودک و پیش دبستانی ویژه افرادی است که جهت تاسیس مهد کودک اقدام نموده اند و به دلیل  عدم ارتباط رشته تحصیلی یا مذکر بودن فقط مؤسس مهدکودک بوده و جهت مدیریت داخلی مهد کودک باید مدیر واجد شرایط یا مسئول فنی به بهزیستی معرفی نماید.مسئول فنی مهدکودک فرد مؤنث واجد شرایطی است که از طرف مؤسس (حقیقی یا حقوقی)، به سازمان بهزیستی استان معرفی تا پس از تائید کمیسیون استان برای آن فرد پروانه مسئول فنی صادر و در مهد کودک مربوطه مطابق با این دستورالعمل انجام ‌وظیفه نماید.

نحوه تأسیس مهد کودک و شرایط عمومی مؤسس

– اعتقاد به دین مبین اسلام یا یکی از ادیان رسمی تصریح‌شده در قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران
– تابعیت جمهوری اسلامی ایران
– عدم اعتیاد به مواد مخدر
– عدم سوءپیشینه کیفری
– داشتن تائیدیه صلاحیت فردی حراست
– داشتن کارت پایان خدمت یا معافیت برای برادران
– برخورداری از سلامت جسم و روان به تائید روان‌پزشک معتمد سازمان
– داشتن تائیدیه گزینش برای انتخاب اصلح
– شرایط اختصاصی مؤسس
– دارا بودن تحصیلات کارشناسی یا بالاتر
– طی کردن دوره‌های آموزشی مطابق با دستورالعمل آموزشی در بهزیستی یا جهاد دانشگاهی
در مورد شرط مدرک کارشناسی یا بالاتر، این نکته حائز اهمیت است که در صورت داشتن مدرک کاردانی می توانید برای مجوز مهد کودک در مناطق کم برخوردار و روستا مهد اقدام نمائید.
جهاد دانشگاهی واحد اصفهان با همکاری سازمان بهزیستی استان اصفهان اقدام به برگزاری دوره موسس مهدکودک و پیش دبستانی نموده است که گذراندن این دوره و مدرک آن جزو شرایط اصلی برای تاسیس مهدکودک و پیش دبستانی محسوب میشود.  طول دوره آموزشی موسس مهدکودک و پیش دبستانی یک ماه و به مدت 34 ساعت آموزش کلاسی می باشد.

سرفصل های این دوره به شرح زیر است:

  • مقررات اداری و ضوابط جاری در مهدهای کودک
  • آشنایی با اهداف و اصول آموزش و پرورش پیش از دبستان
  • آشنایی با حقوق کودک

این دوره در مرکز هشت بهشت جهاد دانشگاهی هشت بهشت برگزار میگردد. جهت کسب اطلاعات بیشتر میتوانید با شماره زیر تماس حاصل فرمایید.
32648005

 

ارسال یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.