گروه علوم تربیتی

دوره تربیت مربی مهد کودک و پیش دبستانی

مهد کودک به مرکز یا موسسه فرهنگی تربیتی اطلاق می شود که مسئولیت نگهداری، مراقبت، پرورش و فراهم نمودن زمینه بروز رشد استعدادهای کودکان تا سن قبل از ورود به دبستان را بر عهده دارند.کودکان امروزی دنیای تازه­‌ای را دور از خانه و همراه با کودکان دیگر در محیط مهدکودک می‌گذرانند. در دنیای امروزی رفتن به مهدکودک برای کودکان یک اصل شده است چه مادر شاغل باشد چه نباشد. مهد کودک محلی است برای مراقبت ، شناخت استعدادها،‌ پرورش عاطفی، جسمی، هوشی، رفتاری (اجتماعی) گفتاری و رشد خلاقیت کودکان.
بخش عظیمی از آموزش و پرورش و دستور عمل هایی که در مهد کودک ها اعمال می شود برای پیشبرد همه جانبه ی رشد عاطفی، جسمانی، ذهنی، اخلاقی و ذهنی هنری و خلاقیت کودکان است و آنان را برای ورود به دبستان آماده می سازد. تحقیقات روان شناسی در سالهای اخیر بیشتر در زمینه این مرحله از زندگی کودک (مقطع پیش دبستان) انجام شده و ثابت کرده اند که منش و هوش، تا آن درجه که در قدیم فکر می کرده اند، ذاتی و ارثی نیست، بلکه متأثر از شرایط محیط است. هر قدر محیط رشد کودک آگاهانه تر، غنی و درجهت شکوفایی کامل او باشد، هوش کودک بیشتر و خلق و خوی او متعادل تر است. به همین دلیل تعلیم و تربیت دوره ی پیش دبستان در زمان ما اهمیتی دیگر یافته است.
مهد کودک با اهداف بهبود سلامت روانی و اجتماعی، آموزش و نهادینه سازی ارزشهای دینی و اخلاقی، پرورش استعدادها و خلاقیت، آموزش و بهبود مهارت های زندگی در بچه ها و همچنین کمک به والدین در مراقبت و پرورش آنها ایجاد شده است.
در دوران حساس و مهم  سال های پیش از دبستان یادگیری کودکان عمیق تر، سریع تر و آسان تر انجام می شود، توانایی های آنان در جنبه های مختلف رشد، شکوفا می شود و پایه های اصلی شخصیت آن ها شکل می گیرد .مربیان مهدکودک مسئول وارد کردن کودکان به جهان یادگیری با آموزش مهارت های اجتماعی، بهداشت شخصی، مهارت های پایه خواندن و هنر است.مربیان مهد کودک یکی از افراد کلیدی هستند که به کودکان کمک می کنند . کودکان در مهدکودک شروع به کار می کنند تا بتوانند رشد کنند و افراد موفقی شوند.کلاس درس مهد کودک یک کلاس مبتنی بر بازی کودکان است که در آن دانش آموزان عمدتا راهنمای خودشان هستند.
نقش معمول مربی مهد کودک شامل:

 • تشویق توانایی یادگیری کودک
 • حمایت از کودکان با فراهم کردن یک محیط یادگیری بی خطر
 • کمک به توسعه مهارت های شخصی، اجتماعی، زبان و هماهنگی توانایی های فیزیکی کودک
 • ساخت و توسعه ابزار های کمک آموزشی تصویری و منابع آموزشی
 • تقویت پیشرفت ریاضی و خلاقیت از طریق داستان، آهنگ، بازی، نقاشی و بازی تخیلی
 • کمک به رشدکنجکاوی و دانش کودکان
 • به اشتراک گذاری معلومات با دیگر مربیان و ایجاد و حفظ روابط با والدین
 • مشاهده، ارزیابی و ثبت پیشرفت هر کودک
 • اطمینان از سلامتی و ایمنی کودکان و کارکنان دربه روز بودن با ایجاد تغییرات در برنامه درسی و پیشرفت به بهترین شیوه
 • فراهم آوردن یک روز یادگیری کامل برای کودکان
 • دعوت از پدر و مادر برای به اشتراک گذاشتن اطلاعات
 • آموزش مهارت های ایجاد نظم در کودکان و ارتباطات
 • آموزش کودکان از طریق مشارکت فعال
 • مدل سازی تحقیقاتی ذهن از طریق بازی
 • آموزش کودکان از طریق پرسش و پاسخ برای پیشرفت در بازی و یادگیری
 • ارزیابی دستاورد کودک نسبت به انتظارات کلی مهد کودک
 • نظارت بر روی کودکان و والدین به منظور اطلاع از سبک یادگیری کودک

مهارت های کلیدی در مربیان مهد کودک

برای اینکه یک مربی مهد کودک باشید، باید ویژگی های خاصی داشته باشید؛ مانندعشق به کودکان، صبر، همدلی، خلاقیت و میل به شکل دادن ذهن کودکان. مربی مهد کودک باید دارای مهارت مدیریت کلاس درس باشد. این امر مستلزم آن است که قادر به حفظ توجه یکنواخت به چند کودک باشد. آنها همچنین باید بتوانند برنامه های درسی را توسعه و پیاده سازی کنند و اطمینان حاصل کنند که هر کودک در اتاق خود آموزش را به صورت عالی دریافت می کند.

دوره تربیت مربی مهد کودک و پیش دبستانی با هدف ارتقای دانش و مهارت مربیان مهدکودک به مدت 120 ساعت آموزشی (90 ساعت تئوری و 30 ساعت کارآموزی ویژه مربیان غیرشاغل) برگزار می گردد.

سرفصل های دوره تربیت مربی مهد کودک و پیش دبستانی به شرح زیر است:

روان شناسی رشد
آموزش مفاهیم دینی – اجتماعی
آشنایی با شیوه های قصه گویی و نمایش خلاق
بازی و اسباب بازی
بیماری های شایع کودکان
آشنایی با کمک های اولیه
آشنایی با اختلالات رفتاری و عاطفی کودکان
کارورزی( ویژه مربیان غیر شاغل)

برای ثبت نام در دوره تربیت مربی مهدکودک  نیاز به حداقل مدرک دیپلم می باشد ، شرط سنی خاصی ندارد و داوطلب تنها با داشتن حداقل مدرک دیپلم می تواند در این دوره ها شرکت کند. این دوره ها تنها برای بانوان برگزار می شود. . در صورت موفقیت در آزمون پایان دوره و گذراندن دوره کارآموزی به فراگیران مدرک معتبر جهاددانشگاهی که در سراسر کشور معتبر ، قابل ترجمه و همچنین مورد تایید سازمان بهزیستی جهت اشتغال در مهدکودک می باشد اعطا خواهد شد.

این دوره در مراکز جهاد دانشگاهی برگزار میگردد. جهت کسب اطلاعات بیشتر میتوانید با شماره زیر تماس حاصل فرمایید.
مرکز هشت بهشت- 32648005
مرکز جابر انصاری -34439090
مرکز زرین شهر -52212123
مرکز شاهین شهر-45282700