دوره کاربرد روش مونته سوری در آموزش کودکان

دوره کاربرد روش مونته سوری در آموزش کودکان

دسترسی سریع

ارتباط با استاد

امکان بازگشت وجه

بررسی اجمالی

روش آموزشی مونته سوری چیست؟روش آموزشی «مونته‌سوری» در رده پیش دبستانی و مهدکودک که مبنای آن آموزش براساس اصول حاکم بر رشد طبیعی و نیازهای فردی هر کودک، بازی‌های گروهی و فعالیت‌های فردی است در محبوب‌ترین و مشهورترین مدارس پیش دبستانی و مهدکودک‌های اکثر کشورهای جهان تدریس می‌شود.
روش مونته سوری بر این باور استوار است که توانایی‌های بنیادی کودک در سالهای اولیه زندگی یعنی بین ۳ تا ۶ سالگی شکل می‌گیرند. این توانایی ها تنها از طریق مدرسه رفتن کسب نمی‌شوند. کودک به دنیایی قدم می‌گذارد که از قبل ساخته شده است و البته مدام در حال تغییر است
روش مونته سوری تأکید دارد که کودک نیاز دارد زندگی کردن در این دنیا را یاد بگیرد و خود را با آن تطبیق بدهد؛ بنابراین او نیاز دارد تواناییهای ضروری ای مانند تمرکز، استقامت، پشتکار، برای خود فکر کردن و همچنین توانایی تعامل با دیگران را نیز از همان کودکی کسب کند. اینها توانایی هایی هستند که معمولاً در مدارس یا محیط خانه به عنوان موضوعی برای آموزش دادن در نظر گرفته نمی‌شدند یا هنوز هم نمی‌شوند.
برنامه ی آموزشی مونته سوری بر روی پنج سطح متمرکز می شود:
۱ – زندگی عملی
۲- فراگیری آگاهانه به وسیله ی حس ها
۳- هنر تکلم
۴- ریاضیات و شناخت محیط
۵- موضوع فرهنگی

1-زندگی عملی
در زندگی عملی کودک می آموزد چگونه از عهده کارهای شخصی و فعالیتهای روزمره زندگی  خود بر آید .

2-فراگیری آگاهانه به وسیله ی حس ها
دکتر مونته سوری مشاهده کرد کودکان مراحل حسی متفاوتی را می گذرانند که در طی آن مراحل، آمادگی بسیاری برای دریافت مهارت های ویژه یادگیری دارند. او اهمیت توسعه ی این حس ها را در سنین ۲-۶ سالگی خاطر نشان کرد. در این سال ها کودک تمایل دارد از حواس خود استفاده کرده و آن ها را کامل کند. از این رو محتوای آموزشی کودکان به گونه ای طراحی می شوند که کودک به وسیله ی آن ها، دیدن، لمس کردن، حس کردن، شنیدن و حرکت را بیاموزند.

3-هنر تکلم
زبان مساله ی حیاتی بشر است. کودکان با توجه به استعداد به کشف و جست و جو می پردازند. کودکان تشویق می شوند افکار خود را به شکل شفاهی بیان کنند. آن ها می آموزند حرف ها را با نشانه گذاری از هم تمیز دهند و به همین شیوه در خواندن، هجا کردن قواعد و مهارت های خوش نویسی پیشرفت می کنند.

4-ریاضیات و شناخت محیط
کودکان با روش های شناختی مونته سوری یاد می گیرند چیزهای پیش رویشان را بشمارند تا بعدها بتوانند اشیاء سخت و جامد مانند مهره های رنگی را شمارش کنند.

موضوع فرهنگی
کودکان درباره ی کشورهای دیگر می آموزند ، هم چنین حیوانات و چگونگی زیست آن ها را بررسی می کنند . زمان، تاریخ، موسیقی و سایر علوم از موضوعات فراگیری این روش است.

این دوره مناسب چه کسانی است ؟

اگر کودک دارید و می‌خواهید به روش مونته سوری به کودک خود آموزش دهید میتوانید در این دوره شرکت کنید.
اگر مربی مهد کودک و پیش دبستانی هستید و می‌خواهید به عنوان مربی مونته سوری هم فعالیت کنید این دوره به شما پیشنهاد میشود. در پایان نیز به شما مدرک معتبر و قابل ترجمه از سمت جهاددانشگاهی به شما اعطا میشود.
اگر مدیر مهد کودک هستید، برای اینکه بتوانید  در مهدکودک خود با روش های نوین مونته سوری به کودکان آموزش دهید میتوانید در این دوره شرکت نمایید.
اگر فعال در حوزه اموزش کودکان، بازی درمانگر،معلم پیش دبستان و به طور کلی علاقه مند به کار با کودکان هستید این دوره به شما پیشنهاد می شود.

جهت کسب اطلاعات بیشتر  میتوانید با مرکز هشت بهشت تماس حاصل فرمایید:
مرکز هشت بهشت – 32648005

برنامه آموزشی

  • روزهای برگزاری:

    شروع دوره از 17 خرداد هرروز از ساعت 9 تا 12

    هیچ موردی در این بخش وجود ندارد

نقد و بررسی

‫5 ستاره
0
‫4 ستاره
0
‫3 ستاره
0
‫2 ستاره
0
‫1 ستاره
0
0.0
0 امتیاز

اولین نفری باشید که درباره “دوره کاربرد روش مونته سوری در آموزش کودکان” دیدگاه خود را می نویسید!